1 / 2 sider - klik for at bladre

Niels Hav: 'Tyrken', analyse af temaer og karakterer

  • Dansk
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Niels Hav: 'Tyrken', analyse af temaer og karakterer er en dansk-opgave til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (686 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 21. maj 2011.

Denne opgave indeholder en analyse af Niels Havs novelle 'Tyrken'. Den undersøger Vitas komplekse forhold til karakteren 'Tyrken' og hendes ægteskab med Kai. Opgaven redegør for novellens hovedtemaer som racisme og socialrealisme, samt diskuterer Vitas motivationer og udvikling. Den perspektiverer også til postmodernisme.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af novellen 'Tyrken' med fokus på temaer, karakterer og litterære begreber. Giver god indsigt og er velstruktureret i Q&A-format.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • karakteranalyse
  • kønsroller
  • lavt selvværd
  • niels hav
  • novelleanalyse
  • postmodernisme
  • racisme
  • socialrealisme
  • tyrken

Tyrken betyder noget for hende. Når han ikke står i porten så er hun trist. Side 230, linje 15 – 17; ”hjemme igen på 2. sal kigger hun frem bag gardinet og ser at porten nu er tom. Hun mærker en træthed i kroppen.”

Men hun er også bange for tyrken, hun føler sig utryg ved ham, da han sender hende den besked. Side 231, linje 51-64; ” På vej mod køkkenet får hun øje på sedlen inden for døren og samler den op med en irriteret bevægelse. Arket er omhyggeligt foldet……..”

Hvordan er Vitas forhold til Kai?

Vita og Kai er gift. Vita føler sig tryg i Kais nærvær, og fortæller også hvis der er nogle problemer til ham. Vita er underdanig overfor mænd.

Hvorfor al den rengøring?

Al den rengøring skal til for at få renset ud og få det ”beskidte” væk, som i overført betydning er tyrken, der er den/det ”beskidte”. Teksten er skrevet med racistiske undertoner.

Hvad er det for et miljø?

Jeg forestiller mig at det er et arbejder miljø. De bor i en etage ejendom, der en baggård, kvinderne går hjemme, mændene er på job. Deres værdier, såsom, solslikning, kaffe og smøger, er typisk for den klasse. Også fordi de ligger på en drømmeseng, og ikke en ”solvogn” som overklasse ville gøre.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver