1 / 12 sider - klik for at bladre

Analyse af Jan Sonnergaards novelle 'William'

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 12
  • 12 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af Jan Sonnergaards novelle 'William' er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 12. Fylder 12 sider (3.037 ord, ca. 13 min. læsning) og blev publiceret 18. juni 2011.

Denne opgave præsenterer og analyserer Jan Sonnergaards novelle 'William' fra novellesamlingen 'Radiator' (1997). Den indeholder et resume, personkarakteristik af jeg-fortælleren og Ulla, samt en dybdegående litterær analyse af handlingsforløb, eksistentialisme, symbolik og novellens temaer om ondskab og fortidens uundgåelige indflydelse på nutiden.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af Jan Sonnergaards novelle 'William' med fokus på litterære virkemidler, temaer og personkarakteristik. Giver god inspiration til andre elever.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • 90'erne
  • eksistentialisme
  • fortid
  • jan sonnergaard
  • novelleanalyse
  • ondskab
  • radiator
  • symbolik
  • upålidelig fortæller
  • william

Kendetegnet ved at det er epik, altså en fortællende historie, med få personer. Man får hurtigt kendskab til personer, tid og sted og handlingen strækker sig over kort tid. Handlingen er som regel en vigtig begivenhed i personernes liv.

Jan Sonnergaard:

Født 1963. I sine noveller skriver Jan Sonnergaard om 90’erne. Hans noveller er tit en kritik af samfundet i 90’erne. Typisk for Jan Sonnergaard er det, at han skriver i realistisk stil, dog med surrealistiske indslag, og at han gør brug af en upålidelig fortæller.

Resume:

Novellen handler om et kærestepar, der en sensommeraften sidder på en café, da en lille mand pludselig kommer og slår sig ned hos dem. Ulla, kvinden i forholdet, føler sig straks dårligt tilpas i hans selskab og viser ubehag ved ham. Den lille mand begynder uden nogen åbenlys grund at fortælle historien om William, som er blevet gennembanket og mobbet i sin skoletid. Da fortællingen er færdig bliver kvinden i forholdet rasende på manden og forlader cafeen efterfulgt af sin kæreste, alt imens manden råber efter dem, at det var ham og at det var hans historie. Han råber efter Ulla og tilkendegiver herved, at han kender hende.

Personkarakteristik:

Jeg’et:

Da jeg’et venter barn er han sandsynligvis en ung mand, måske i 20’erne (S.10, linje 3)

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver