1 / 4 sider - klik for at bladre

EU's historie, organer og Danmarks rolle

Det er gratis at oprette en konto

EU's historie, organer og Danmarks rolle er en samfundsfag-opgave til 1.g el. lign.. Fylder 4 sider (1.072 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 4. oktober 2011.

Opgaven redegør for historien bag EF/EU fra Kul- og Stålunionen i 1951 til Amsterdamtraktaten i 1997, med fokus på Danmarks indmeldelse og forbehold. Den beskriver EU's fire vigtigste organer: Parlamentet, Kommissionen, Rådet og Domstolen. Afslutningsvis diskuteres Danmarks fortsatte medlemskab, indførelse af Euroen og Tyrkiets potentielle optagelse.

Redaktørens vurdering
7 God
Gennemført besvarelse af opgave om EU's historie, organer og aktuelle debatter. God struktur og dækker alle problemstillinger.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • danmark
  • ef
  • eu
  • eu's organer
  • euro
  • europaparlamentet
  • europæisk union
  • kommissionen
  • maastrichttraktaten
  • tyrkiet

Formuler med dine egne ord en sammenhængende beskrivelse af historien bag EF/EU og udviklingen frem til 2010. Du må gerne have Danmark i fokus.

Det hele startede i år 1951, hvor 7 europæiske lande gik sammen for at danne Kul- og Stålunionen, hvilket var en handelsunion mellem landende. Før dette skulle landene betale told når de handlede med hinanden. Så EF gik på dette tidspunkt bare ud på at have fri handel og frem for alt holde fred mellem hinanden.

I 1957 blev Romtraktaten indført, og medførte at der kom fællesmarked imellem landende. De forsøgte hermed også at indføre nogle politikker, f. eks. en landbrugspolitik og en transportpolitik.

Danmark var også overvejende ved at melde sig ind i EF, og gjorde det så endelig da England og Irland gjorde det i 1973, og så var det også til fordel for vores landbrug. I folkeafstemningen der blev afholdt, stemte 63% af danskerne JA til at komme med i EF. I år 1981 kom Grækenland også med i EF, og Portugal og Spanien fulgte trop i 1986. Dette var til stor forargelse overfor mange af danskerne, da vi mente at de tre lande var meget fattige og at de kort sagt bare ville komme til at nasse på os.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver