1 / 2 sider - klik for at bladre

Analyse af Jens Blendstrups novelle 'Den ghanesiske dørsælger'

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af Jens Blendstrups novelle 'Den ghanesiske dørsælger' er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (520 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 30. april 2012.

Denne opgave indeholder et referat og en personkarakteristik af Mona og Mogens fra Jens Blendstrups novelle 'Den ghanesiske dørsælger'. Den undersøger novellens miljø, synsvinkel og sprogbrug, samt diskuterer temaet bedrag og budskabet om ærlighed.

Redaktørens vurdering
7 God
En grundig novelleanalyse med referat, personkarakteristik og tematiske overvejelser. God struktur og dækker de væsentligste punkter for en opgave på dette niveau.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • bedrag
  • den ghanesiske dørsælger
  • fordomme
  • jens blendstrup
  • novelleanalyse
  • personkarakteristik
  • ærlighed

Jeg har læst en novelle der hedder Den ghanesiske dørsælger.

Novellen er skrevet af Jens Blendstrup.

Referat:

En dag ringer det på døren ved Mona og Mogens. Da det ikke så tit ringer på døren, så skynder de sig ud og kigger. Ude for døren stor der en flot og høj mand fra Ghana. Manden vil meget gerne sælge familien nogle mallerier. Mona bliver meget interesseret, mens Mogens ikke er helt tryk, da den store mand ikke kommer fra Danmark. Mogens tror at han er en svindler. Mona vil se nogle af de mallerier og invitere derfor manden med ind. Manden snakker ikke engelsk, derfor må Mona oversætte alt hvad han siger til Mogens, da Mogens ikke er så skarp til engelsk. Manden viser nogle af hans mallerier. Mona bliver meget interesseret og vil købe dem. Efter lidt tid bliver Mogens mere og mere interesserende. De får også lidt medfølelse med manden, da de tror at han er fattig og det eneste han kan tjene på, er hans mallerier. Da Mona har købt det første maleri, skal manden på toilettet. I mens manden er på toilettet sidder Mona og Mogens og kigger på malleriet. Mogens opdager at der sidder et lille prisskilt på bagsiden, der bliver Mogens lidt mistænksom igen. Priser på skiltet er meget mindre end de to hundrede kroner Mona gav ham. På skiltet opdager Mogens at der står Bilka. Mogens bliver meget vred og ophidset og henter manden. Mona bliver meget skuffet og spørger hvad det er for noget. Manden indrømmer at han ville snyde dem. Mona og Mogens bliver enige om, at han bare kan beholde penge til hans familie, men at de ikke vil se ham igen.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver