Tid og miljø: Foregår i slutningen af 1800-tallet. Man oplever både et godt og et dårligt miljø på samme sted og tid.
Referat: Elsebeth er en fuldvoksen kvinde. Hun havde en mand og en datter, men de er begge døde for mange år siden. Niels Nilen og Ane-Mette hed de. Nu har hun kun en datter tilbage.
Hun sidder og venter på, at hendes afdøde datter Ane-Mette skal graves op fra sin grav. En anden pige, der hedder Kirsten, skal begraves der istedet, fordi hendes familie har ret til graven, da de er velhavende. Elsebeth tænker tilbage på sin grusomme fortid.
Ane-Mette døde 20 år tidligere. En aften var Niels blevet bragt hjem, fra en af sine utallige besøg på den lokale bar, af fire karle. Han havde fået sit første deliriumsanfald, og mens Elsebeth og naboerne prøvede at hjælpe Niels, lå 3-årige Ane-Mette fuldstændig ubemærket med feberblanke øjne og kunne ikke trække vejret. Hun døde kort tid efter. Næste morgen var der ingen der tænkte på det. Liget blev bragt ud af huset for ikke at være ivejen. Først senere blev Elsebeth klar over hvad der var sket, men hun blev ved med at holde sine følelser indelukket.
Nu møder Elsebeth en ældre herre ved kirkegården. Han spørger ind til, om nogen fra hendes familie er gået bort, siden de er her, men Elsebeth svarer efter lidt tøven, at de skal have gravet Ane-Mettes lig op igen. Den ældre herre fortæller, hvordan Kirstens far, Anders Jensen, har købt sig til en stor og mindeværdig begravelse af Lille Kirsten.
Det er gratis at oprette en konto