Side 1 af 3

Alene over atlanten

Alene over atlanten er en dansk-opgave til 9. klasse, der blev afleveret med karakteren 12. Opgaven fylder 3 sider (956 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 30. december 2011.

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Karakter 12
  • 3 sider PDF
  • 2 downloads

Skribentens beskrivelse af Alene over atlanten

Her har I min opgave fra folkeskolen om "Alene over atlanten". Jeg fik 12 for den, selvom jeg ikke brugte specielt lang tid på den. Den er på 3 sider.

Uddrag fra opgaven

Jeg, Michael Perham, er på vej til at skrive historie. Om få dage vil jeg høre Atlanterhavets saltvand kæmpe sig op ad siderne på min båd. Atlantens voldsomme vindpust i mit hoved. En blid aroma af fisk i den friskeste luft jeg nogensinde vil opleve i mit liv. D. 41/5 2008 Gibraltar, en britisk koloni nede under Spanien, er stedet min rejse begynder. Tankerne om turen driver mig til vanvid. Først nu begynder jeg at tænke på hvilke konsekvenser turen faktisk kan have. Jeg har ikke rigtigt gjort mig nogen forventninger endnu, da jeg ikke har tænkte så meget på

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver