Ondskab og mobning: en personlig refleksion

  • Dansk
  • 10. klasse
  • 2 sider PDF

Ondskab og mobning: en personlig refleksion er en dansk-opgave til 10. klasse. Fylder 2 sider (1.074 ord, ca. 5 min. læsning) og blev 27. juni 2026.

Denne opgave reflekterer over begrebet ondskab og dets forskellige former, herunder mobning i ungemiljøet. Med udgangspunkt i egne oplevelser analyseres mobningens indflydelse på identitet og selvopfattelse. Opgaven diskuterer også, hvordan modgang og tab kan bidrage til personlig styrke og læring.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet personlig refleksion over ondskab og mobning, der giver et indblik i emnet fra et personligt perspektiv. God struktur og relevant for andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • egoisme
  • identitet
  • mobning
  • ondskab
  • personlig refleksion
  • psykisk styrke
  • traumer
  • ungemiljø

Ondskab er svær at definere og kan fremkomme i forskellige grader. Alle mennesker opfatter ondskaben på forskellige måder, og det kan være små ting, som kan påvirke os mennesker.

Vi er vokset op med ideen om, at alle handlinger vi udfører, skal gøre gavn for os selv.

Vi er oftest mest interesserede i at gøre ting for andre, for at sætte os selv i godt lys. Dette gælder naturligvis ikke os alle, nogle kan sagtens finde glæde i at gøre noget for andre, uden at få noget igen.

Men det er blevet en norm at vi er egoistiske i vores tankegange og handlinger.

Selvom vi alle lider af egoisme i en vis grad, kan vi let blive påvirket af andres egoistiske handlinger.

Ondskab er blevet en del af hverdagen, vi oplever, læser, hører og udfører onde handlinger dagligt. Hvis vi sætter fokus på ungemiljøet, er mobning et af de mest omtalte emner. Efter min mening er mobning gået hen og blevet en alt for ”normal” ting, der bliver ikke sat ligeså stort fokus på mobbeofre, da det er noget vi ofte hører om.

Få adgang til denne og 97.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver