1 / 15 sider - klik for at bladre

Islands og Grækenlands kriser

Det er gratis at oprette en konto

Islands og Grækenlands kriser er en erhvervscase-opgave til Uni el lign.. Fylder 15 sider (4.139 ord, ca. 18 min. læsning) og blev publiceret 30. december 2011.

Denne rapport analyserer de økonomiske kriser i Island og Grækenland. Den undersøger årsagerne til kriserne, sammenligner landenes økonomiske strategier og vurderer fremtidsudsigterne. Fokus er på samfundsstrukturproblematikken i Grækenland og væksten i Island, med anvendelse af SWOT-analyse.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid rapport om økonomiske kriser med klar problemformulering, metodeafsnit og dybdegående analyse. Indeholder relevante økonomiske modeller og kilder.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • eu
  • euro
  • finanskrise
  • grækenland
  • island
  • makroøkonomi
  • statsgæld
  • swot-analyse
  • økonomi

Af Alexander MadsenStefan ThøisenSomer MakkiChristina Holst PedersenAnne-Mette Pedersen

VejlederRasmus Sindal Jørgensen

Erhvervsakademi Århus

Finansøkonomuddannelsen

Metodeprojekt

15. Oktober 2010

Rapportens anslag inkl. mellemrum: 20.737

Indholdsfortegnelse

1. Introduktion1

1.1. Indledning1

1.2. Problemformulering1

1.3. Afgrænsning1

1.4. Metodeafsnit1

1.4.1. Kildekritik2

1.4.2. Kvalitetsvurdering2

2. Baggrundshistorien3

2.1. Grækenlands økonomi3

2.2. Islands økonomi3

2.2.1. Nøgletal for Island4

3. Økonomiske Problemer5

3.1. Hvad skete der i den græske økonomi?5

3.1.1. SWOT-analyse af Grækenland5

3.1.2. Påvirkning på Europa6

3.2. Hvad gik galt i den Islandske økonomi?6

3.2.1. SWOT-analyse af Island6

3.3. Sammenligning af BNP7

4. Fremtiden8

4.1. Grækenlands fremtid8

4.1.1. Hvordan vil det reelt gå Grækenland i fremtiden?8

4.2. Islands fremtid9

5. Konklusion10

Bibliografi

1. Introduktion

1.1. Indledning

Finanskrisen har haft stor påvirkning over hele verden. Det er dog ikke alle det er gået lige hårdt ud over. Trods vi i Danmark har kunnet mærke det, er vi ikke dem det er gået mest ud over. Derimod har både Island og Grækenland virkelig fået at føle, hvad det vil sige at være midt i en finanskrise. Da dette er meget aktuelt i den finansielle verden, ser vi det relevante i at dykke ned i disses kriser og finde ud af helt nøjagtigt, hvad der gik galt.

1.2. Problemformulering

Formålet med dette projekt, er at finde ud af, hvilke fejl Island og Grækenland har gjort, siden det er gået dem så dårligt økonomisk samt at finde ligheder og forskelle i deres måde at styre økonomien på.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver