1 / 2 sider - klik for at bladre

Analyse af Anna Bache Wiigs 'Det allerbedste'

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 7
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af Anna Bache Wiigs 'Det allerbedste' er en dansk-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 2 sider (703 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 23. november 2011.

Denne opgave præsenterer en analyse af Anna Bache Wiigs roman 'Det allerbedste'. Den gennemgår bogens handling, karakterer som Marte, og centrale temaer som mobning, venskab og teenagers udfordrende verden. Opgaven beskriver også sprogbrug og giver en personlig vurdering af bogen.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid boganalyse med detaljeret handlingsreferat, karakterbeskrivelse og temagennemgang. Giver god inspiration til andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • 1980'erne
  • anna bache wiig
  • boganalyse
  • det allerbedste
  • ensomhed
  • karakteranalyse
  • mobning
  • teenageliv
  • ungdomsroman
  • venskab

Bogen hedder Det allerbedste, og er skrevet af Anna Bache Wiig i 2005. Forlaget er Høst og søn. Bogen er med i en serie der består af en bog ud over den her, Det aller fineste.

Tobias, Markus, Gabi og Marte mødes ved gangtunnelen, det er Gabis fødselsdag, de skal ned på Peppe’s, og de håbede at de ville få hesteskoen. Hesteskoen var det fedeste bord nede hos Peppe’s. Gabi får mange fede gaver. Cecilie og hendes ”slæng” sidder inde i hesteskoen og griner meget højt, og drikker øl. Gabi går lige pludselig ind og sætter sig hos dem, og da Tobias, Markus og Marte skal til at gå går de hen og skal sige hej til dem der sidder i hesteskoen ser de at Gabi sidder derinde. En af drengene spørger om de ikke vil sidde ned, men så siger Gabi at de går.

Charlotte, Gabi og Marte skal være sammen en dag, og beslutter sig for at prøve at farve Gabis hår rødligt, men da de ikke har noget folie, bruger de stanniol i stedet for. Imens Gabi sidder med farven i begynder det at ryge fra hendes hoved lige under der hvor stanniolen sidder. Pigerne tager stanniolen af og får farven ud. Da de har fået farven ud ser de at der hvor stanniolen har siddet er der en masse åbne sår, og man kan stå og trække totter af hendes gyldne hår ud, og så til sidst er hun skaldet, og kommer på hospitalet.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver