Det starter med at, Jonathon tager på ferie til københavn, for at besøge sin bedstefar. Som bor på Gammeltorv, der ligger midt i København. da Jonathans forældre er skilt, og han er begyndt at leve med sin far, er alt blevet underligt og forandret, hjemme ved ham. Så derfor beslutter hans far at sendte ham til København.
Alerrede ved hans første nat, starter spændningen ved at. Jonathan høre en grædene lyd, han tror lyden kommer ude fra gaden af, og prøver at ligge sig til rette. Men efter at have lyttet mere grundig efter, er det som om det kommer ind fra lejligheden. Han rejser, sig op fra sin seng og går ud på gangen, da han opdager vandpytter rundt over det hele.
Næste morgen fortæller han sin bedstefar om vandpytterne. De spørger naboen om han har vandskader , om det kan er grunden til det. Men det var det ikke. Bedstefaren bliver ret mystænkelig over dette.
Næste nat oplever Jonathan det samme igen, lyden af gråden. Men da han så ser hvor lyden kommer fra, bliver han helt bange og styrter tilbage til sin seng. Han bliver helt skrækslagen, og råber til sin bedste far, og fortæller ham så at han så en ung kvinde der stod med lyden af barnegråd. I deres daglistue. De kigger rundt, men finder ikke nogen.
Det er gratis at oprette en konto