Formål: Med dette forsøg vil vi forsøge, at lave en model af et naturligt vandkredsløb i laboratoriet. Denne model vil kunne illustrere begreberne fordampning of fortætning. Vi vil også se lidt på vandopløselige mineralers opførsel i naturen, gennem beregning af masseprocenter af saltindholdet i forskellige opløsninger.
Apparatur: vægt, destillationsudstyr med svalerør og konisk kolbe, 25mL måleglas, 50mL målekolbe, bunsenbrænder, stativ med holder, trefod med net, Büchnertragt med filterpapir, salt, 50mL bægerglas, 10mL fuldpipette, sand.
Fremgangsmåde:
Vi startede med at samle destillationsapparatet og spændte det hele forsvarligt op, hvilket krævede lidt tid, idet man skal samle en masse.
Derefter vejede vi 2,00g salt af som vi hældte op i målekolben. Så fyldte vi kolben halvt op med demineraliseret vand, og rystede kolben, til vores salt var opløst, og fyldte derefter flasken helt op, så det samlede rumfang blev 50mL.
Denne opløsning hældte vi så i destillationsapparatets kolbe.
Så tog vi et fugtigt filtrerpapir og anbragte det i Büchnertragten, derefter satte vi tragten i et 25mL måleglas og kom et tyndt lag sand ovenpå filtrerpapiret. Dette sand skal virke som jord. Det arrangerede anbringes under dryptuden.
Så opvarmede vi saltopløsningen i kolben med bunsenbrænderen. OBS: det er vigtigt at huske at tænde for vandet til svalerøret så vanddampende bliver afkølet, og fortættes til vand.
Det er gratis at oprette en konto