1 / 9 sider - klik for at bladre

Vandets kredsløb på Amager og vandbalanceligningen

Det er gratis at oprette en konto

Vandets kredsløb på Amager og vandbalanceligningen er en naturvidenskab-opgave til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 9 sider (1.212 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 28. januar 2015.

Denne opgave forklarer vandets kredsløb på Amager med fokus på vandets fysiske egenskaber og den hydrologiske cyklus. Den redegør for fordampningsvarme og anvender vandbalanceligningen til at analysere nedbør og fordampning. Opgaven inkluderer også beregninger relateret til Kalvebod Fælleds oversvømmelsesrisiko og energiforbrug til vandafledning.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid opgave der forklarer vandets kredsløb og egenskaber, samt anvender vandbalanceligningen med konkrete beregninger for et dansk område. God struktur og faglig substans.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • amager
  • fordampningsvarme
  • hydrologisk cyklus
  • kalvebod fælled
  • oversvømmelsesrisiko
  • vandafledning
  • vandbalanceligning
  • vandets egenskaber
  • vandets kredsløb

Jeg har fået en problemformulering som lyder ”Hvordan kan vandets kredsløb på Amager forklares, set ud fra vandets egenskaber og vandbalanceligningen? ” og derefter en række spørgsmål stillet, som jeg vil svare på, på en indirekte måde ved en sammenhængende selvstændig tekst.

Vandformer

Vi har tre forskellige former for vand.

Den flydende væske, som vi til dagligt kalder for vand. Vand bliver i en væskeform så længe den er fra 0 Celsius grader til 100 celsius grader.

Vi har den faste og solide form, som kaldes for is. Når vand fryser og bliver til is, hvilket det gør ved 0 Celsius grader og 32 Fahrenheit grader, flytter molekyler sig længere væk fra hinanden og bevæger sig meget lidt, hvilket resulterer i at det bliver mindre tæt end vand. Det betyder at is vil blive lettere end den samme masse af flydende vand, så kan det flyde oven på det fordi jo lettere det er, jo højere vil det stige.

Og til sidst har vi vanddamp som også bliver kaldt for gas. Når man koger vand, skifter vandet fra en væske til en gasart. Vi ser det som en miniature udgave at skyer. Vand koger ved 100 Celsius grader og bliver til gas.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver