1 / 2 sider - klik for at bladre

Nytårstale 2011/2012

  • Historie
  • 8. klasse
  • Afleveret til 7
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Nytårstale 2011/2012 er en historie-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 2 sider (524 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 7. februar 2012.

En nytårstale fra 2011/2012, der ser tilbage på årets begivenheder. Talen berører den globale økonomiske krise, politiske forandringer som Danmarks første kvindelige statsminister, internationale konflikter i Libyen og Egypten, samt sportslige præstationer. Den inkluderer også personlige refleksioner og tanker til soldater og ofre for tragedier.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet nytårstale med refleksion over aktuelle begivenheder fra 2011/2012. God struktur og sprog, relevant som eksempel på retorisk genre.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • 2011
  • demokrati
  • nytårstale
  • personlig refleksion
  • politik
  • retorik
  • samfund
  • sport
  • terrorisme
  • økonomisk krise

Så er endnu et år ovre igen, familier og venner samles og ønsker hinanden det bedste for det kommende år.

Hvis vi ser tilbage på det år, der er gået, er der sket mange store begivenheder. Nogle gode og andre nær så gode, men det har gjort det hele til endnu et historisk kapitel. F. eks har vi fået Danmarks første kvindelige statsminister, og USA’s første sorte præsident. Det viser hvordan alt kan ændres, for hvis det havde været for blot 40 år siden havde det overhovedet ikke været muligt.

Vi mærkes alle sammen af den globale økonomiske krise, ikke kun hos os, men i hele Europa. Det påvirker os alle og vi bliver nødt til at spare på alt det vi kan. Vi spiser f. eks næsten aldrig ude mere, vi holder ikke lige så meget ferie og køber ikke så mange nye ting. Mange bliver fyret og arbejdspladser lukker ned. Folk kan ikke finde nyt arbejde og andre kan ikke få den uddannelse de gerne vil have. De kommer aldrig rigtig i gang, men forbliver arbejdsløse. Vi må ikke blive for bekymrede for vi har før i tiden overlevet en krise og det kan vi igen hvis vi bare gør noget ved det.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver