”Hit med historien” udgør grundmaterialet i undervisningen, andet materiale inddrages, herunder film og video.
Formålet med undervisningen:
At udvikle elevernes kronologiske overblik, styrke deres viden om og forståelse af historiske sammenhænge og øve dem i at bruge denne forståelse i deres hverdags- og samfundsliv.
Arbejdsmetode:
Undervisningen foregår fortrinsvis på skolen, hvor eleverne arbejder individuelt, i par eller en lille gruppe, samt på klassen(klasseundervisning). Der udarbejdes 4 rapporter: 2 før jul og 2 efter jul, der gives 8 lektioner på skolen til dette arbejde(4 moduler). Eleverne kan vælge mellem de emneområder, vi har arbejdet med og der gives karakter. Afleveringsdatoer noteres på såvel forældre- som elevintra.
Der må påregnes hjemmearbejde i forbindelse med rapportskrivning, og historiebogen kan hjemlånes i forbindelse hermed.
Emnerne, vi skal arbejde med er:
Balance og besættelsen
Danmark er et lille land, som ofte må tilpasse sig, således også under 2. verdenskrig.
Kunsten fortæller
Fra middelalderen til nutiden, - hvordan fortæller kunsten om samfundet, livet, religionen, hvad man anså for at være rigtigt og forkert osv.?
Ind i de voksnes rækker
Når unge mennesker konfirmeres i dag handler det mest om fest og gaver, men sådan har det ikke altid været. Emnet fortæller om, hvordan konfirmationen og dens betydning har ændret sig i tidens løb.
Det er gratis at oprette en konto