1 / 2 sider - klik for at bladre

Det overnaturlige: en personlig refleksion

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 7
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Det overnaturlige: en personlig refleksion er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 2 sider (590 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 14. oktober 2012.

Opgaven reflekterer over begrebet 'det overnaturlige' og dets mange synspunkter. Den diskuterer, hvordan overnaturlige væsner kan opstå fra kendte elementer, og hvordan drømme og tanker kan opfattes som overnaturlige fænomener. Teksten udforsker også den personlige tvivl og nysgerrighed omkring emnet.

Redaktørens vurdering
7 God
Personlig refleksion over det overnaturlige med egne tanker og synspunkter. Teksten er sammenhængende og giver et indblik i emnet.
Struktur
7
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • det overnaturlige
  • drømme
  • fantasivæsner
  • folkeeventyr
  • menneskets sind
  • mystik
  • personlig refleksion
  • tro og tvivl

For mig giver det ingen mening at udtale sig om ”det overnaturlige” medmindre man mener, at det eksistere, fordi der er så mange forskellige synspunkter på det. Skal man tro på det overnaturlige eller skal man ikke? Er det rigtig nogen mennesker kan huske de har levet før? Der findes rigtig mange spørgsmål omkring det overnaturlige som vi aldrig får svar på. For mig findes der to ”verdener.” Den virkelige, videnskabelige verden og den overnaturlige verden. Rigtig mange mennesker sætter store spørgsmålstegn, ved det overnaturlige. Er det virkelig noget der findes, eller er det noget vi fantasere?

Jeg tror ikke at der findes overnaturlige væsner, men at der alligevel er noget mystisk omkring det. Jeg overnaturlige væsener kommer af en sammensætning af de ting, vi ser i naturen, og kender fra hverdagen. For eksempel en hest med vinger. Hesten er et dyr, vi kender til og vingerne er også noget vi kender fra fugle. Så jeg tror begrebet ”overnaturlige væsner” betyder væsner, som mennesket ud fra dets erfaring og fantasier laver forestillinger om. For mig er det overnaturlige er ikke kun ånder, spøgelser og energier, men alt hvad der hører til dét, som tanker, drømme og fantasihistorier.

Men hensyn til drømme, så kan man drømme en drøm og et stykke tid efter opleve at man har drømt det, eller der faktisk sker præcis det som man drømte. Det er vel også en form for overnaturlige ting?Jeg tror ikke at overnaturlige væsner bliver brugt i folkeeventyr og folkeviser eller uvirkelige historier, fordi de findes, men mere fordi de har en bestemt funktion og måske repræsenterer noget i ens indre. For eksempel repræsenterer en dæmon det onde og drifterne, en heks noget snedigt.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver