Formål:5.14 Undersøg, hvad induktionsspændingen afhænger af.3.2 Bygge en generator, der skal få en pære til at lyse så kraftigt som muligt.3.3 Bygge en generator med 2 spoler og undersøge, hvor kraftig en strøm den kan afgive.
Teori:induktionsstrøm: Er at frembringe en elektrisk spænding ved at føre en magnet igennem en spole. Og for at gøre den bedre kan man give den flere vindinger, højere hastighed og stærkere magnet.Vekselstrøm: er når man bevæger en magnet igennem en spole laver man vekselstrøm. Lenz lov siger fx hvis man tager en sydpol og putter den ned i spolen laver spolen sig om til en sydpol fordi den ikke vil have ændringer så den kan skubbe den anden sydpol væk, men når sydpolen allerede er der nede i spolen og man vil trække den tilbage vil spolen ikke have ændringer igen så den laver sig til en nordpol så kan holde ved sydpolen. Og det er vekselstrøm.Vekselsstrømskurve:Generator:
Generator: man kobler 2 ledninger fra strømboksen til generatoren og har en elastik der for en magnet til at dreje rund, og magneten påvirker spolen som er sat til et voltmeter.Elværket: er stort set bygget på samme måde næsten alle elværk i Danmark får de den nødvendige rotationsenergi fra en dampturbine som for en kæmpe magnet til at dreje rundt om nogle spoler.kemisk energi bevægelses energi Elektrisk energi
Det er gratis at oprette en konto