Det Arabiske forår
Modsætninger
Carl og Matthias
Project uge
Modsætninger
Indholdsfortegnelse
IntroduktionS.1
Hvorfor har vi valgt emnet?S.#
Hvilke lande var involveret?S.#
Overemne og underemneS.#
ProblemformuleringS.#
BaggrundS.#
Hvordan opstod det arabiske forår?S.#
Hvad er demokrati og diktatur?S.#
DiktaturS.#
GaddafiS.#
Fokus landS.#
EqyptenS.#
ReflekteringS.#
KonklusionS.#
Overemne: Modsætninger.
Underemne: Demokrati og diktatur.
Fokus: Vi har valgt at fokuserer på det arabiske forår.
Underspørgsmål:
Hvordan har de sociale medier spillet en rolle i det arabiske forår?
Diktatur og diktatur
Hvor langt er landene nået i forhold til demokrati og diktatur?
Hvilke konsekvenser har det arabiske haft i de lande der har været involveret?
Hvorfor har vi valgt emnet? Vi har valgt det arabiske forår fordi det ikke kun er meget spændende, men også fordi at det er et meget aktuelt emne.
Sammenhæng i forhold til overemne: Da overemnet er modsætningen har vi taget fokus på demokrati og diktatur i det arabiske forår. Hvordan de blandt andet for væltede lederne af deres podier.
Hvilke lande er involveret?
Tunesien, Libyen, Egypten, Iran, Yemen, Saudi Arabien, Jordan, Algeriet, Bahrain, Irak, Kuwait og Israel.
Faglige Fag/metoder: Dansk, engelsk da vi læser en del artikler på engelsk, historie og samfundsfag.
Problemformulering: Hvordan har de lande som har været indblandet i der arabiske forår udviklet sig i forhold til diktatur og demokrati og hvilke konsekvenser har det arabiske forår haft i de lande?
Det er gratis at oprette en konto