Denne artikel er skrevet af [NAVN A], 16, som går på Samsø Efterskole. Det er hendes andet år på Samsø Efterskole og der er nogle ting omkring klimaet der bekymre hende.
”Jeg tror, det næste årti kommer til at handle om at redde verden. I fremtiden vil børn måske spørger: Far, hvad gjorde du for at redde klimaet?” siger Johan Palupan til politikken og jeg er til dels enig i hans kommentar. Om femogtyve år, når jeg selv har fået børn og de har vokset sig i en alder hvor de måske vil bekymre sig om klimaet og spørger mig, hvad jeg gjorde for klimaet da jeg var ung, vil jeg ikke kunne give dem et fornuftigt svar.
Jeg går ikke selv særlig meget om i klimaet. Jeg er typen der lader min telefon oplader sidde i stik-kontakten hele dagen, selvom min telefon ikke er tilsluttet den anden ende af opladeren og det er ikke altid jeg husker at slukke for lyset når jeg forlader mit værelse på efterskolen.
Jeg tror ikke jeg er den eneste der er sådan, jeg tror derimod at største delen af nutidens unge er præcis ligesom mig.
Desuden har alle teenager nu om dage, en computer og computere bruger rigtig meget strøm, plus at det udleder Co2 at bygge en computer. Heldigvis bruger de fleste unge, nu om dage en bærbar computer og en bærbar computer udleder tre gange mindre Co2, end en stationær PC gør, når de bliver bygget.
Det er gratis at oprette en konto