1 / 2 sider - klik for at bladre

Gør øjeblikket væsentligt: Carpe diem og livsvalg

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Gør øjeblikket væsentligt: Carpe diem og livsvalg er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (798 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 25. maj 2013.

En personlig refleksion over Carpe Diem-filosofien, at gribe dagen og gøre øjeblikket væsentligt. Opgaven diskuterer balancen mellem passion og økonomi, samt vigtigheden af at træffe livsvalg, der skaber glæde og mening. Den perspektiverer også præsten Michael Wagners syn på lykke og hverdagens betydning.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet personlig refleksion over Carpe Diem og livsvalg. God struktur og giver inspiration til emnet.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • carpe diem
  • filosofi
  • hobby
  • livsvalg
  • lykke
  • mening med livet
  • michael wagner
  • personlig refleksion

Carpe diem. Grip dagen, lev i nuet, gør hvad du har lyst til og lev hver dag som var det din sidste.

Er det noget vi er for dårlige til, er det noget vi overhoved behøves at blive bedre til? Lev livet og fyld det med alt det der gør dig lykkelig og glad, godt nok et livet langt, men alligevel har du kun ét og en gang til at gøre at din tid på denne jord bliver den bedste for dig. Du skal gøre hvad der giver mening for dig og dit liv i stedet for at gøre det der er tilstrækkeligt, jeg prøver selv at gøre det så godt som jeg nu kan, jeg er tryllekunstner, og bruger næsten al min fritid på at dyrke min hobby. Det er en speciel hobby fordi jeg har rigtig gode muligheder for at gøre den til mit fuldtids job hvis jeg en gang fik lyst til det. Jeg tager ud og optræder til diverse julefrokoster, bryllupper, fødselsdage og firmafester. Fordi jeg nyder det og fordi det gør mig glad. Jeg tjener da godt på det med omkring tre jobs i måneden, men det er ikke på grund af pengene, jeg gør det af lyst og ikke af andet. Eller hvad? For ville jeg, helt ærligt tage ud og optræde hvis jeg fik af vide at jeg ikke kunne få noget for det? Hvis jobbet var en lille konfirmation men omkring 30 gæster i alt, så jeg for at være ærlig tror jeg at jeg ville sige nej til det job. Derimod hvis det var til Horsens by fest for 200 mennesker i et lille telt, så ville jeg nok sige ja alligevel. For det ene job ville måske give mig 10-12 nye jobs senere hen. Er jeg dobbeltmoralsk og mener jeg det når jeg siger at jeg ikke gør det for pengenes skyld? Jeg vil jo ikke sælge mig selv for billigt, jeg laver et stykke arbejde for nogle folk og selvfølgelig vil jeg gerne have nogle penge for det arbejde jeg laver.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver