Ja, hvad nu hvis. Det ikke er Jesus, jomfru Maria eller Gud, der sidder, og holder øje med os oppe i himlen? Men små grønne væsner i stedet, ligesom dem i filmen Monsters INC jeg så, som lille. Vil de skræmme os, og bruge vores børneskrig til energi. Eller vil de skræmme os, til vi ikke mere energi har. For hvem har ikke set en film, eller to om verdens undergang, og rumvæsnerne der fortærer menneskene, samt alt andet der lever på jorden.
For hvis ikke det er sådan, hvordan er det så? Det er der vel ikke nogen der kan vide. Ingen har set, hørt, eller har nogle ordenlige billeder af nogen, eller noget der kunne bruges, som bevis på andre levende skabninger ud over os på jorden. Hvert fald ikke hvad jeg ved.
NASA skulle da ikke have nogen god grund til, at gemme på billeder. En teori er det, og teorien er der hvert fald stadig. Om den overhoved nogensinde vil blive bekræftet, eller døse hen, som så mange andre ubesvarede teorier. Som f.eks. at vi ikke er alene. Er et godt spørgsmål. For det er kun mennesker, og dyr som lever på jorden ikke sandt?
Jeg har godt hørt om teorien, at USA’s regering skulle gemme på hemmeligheder, som verdens befolkning ikke ville kunne holde til. Jeg tror da også delvist på den, og mener at der er ting i denne verden, som os ”normale” mennesker ikke bør, eller må vide. Så kan man diskuterer om det er grønne væsner, de holder skjult. Ligesom monstrene i Monsters INC, som jeg tvivler på at det skulle være. Faktisk har jeg slet ingen idé, og jeg vil helst ikke forestille mig noget. For jo mere moderne vi bliver, jo mere moderne bliver vores teorier også.
Det er gratis at oprette en konto