1 / 5 sider - klik for at bladre

Facebook, farligt eller ej? Analyse af debatindlæg

Det er gratis at oprette en konto

Facebook, farligt eller ej? Analyse af debatindlæg er en dansk-opgave. Fylder 5 sider (2.009 ord, ca. 9 min. læsning) og blev publiceret 9. juni 2013.

Opgaven analyserer debatindlægget 'Vi bliver dummere af facebook' af Katrine Engberg og Anne Hancock samt artiklen 'Nye medier er ikke farlige' af Ingrid Spilde. Den diskuterer sociale mediers indflydelse på kommunikation og identitet, og perspektiverer til historiske mediepanikker. En retorisk analyse af argumentationen indgår.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af debatindlæg om sociale medier, der sammenligner forskellige synspunkter og anvender retorisk analyse. Giver god inspiration til andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • anne mette hancock
  • debatindlæg
  • facebook
  • identitet
  • ingrid spilde
  • katrine engberg
  • kommunikation
  • mediepanik
  • retorisk analyse
  • sociale medier

Katrine Engberg og Anne Mette Hancock har skrevet et debatindlæg på www.b.dk 2. juni 2012. ’’Vi bliver dummere af facebook’’ Katrine Engberg og Anne Hancock mener begge to, at mennesker bliver dumme af facebook, at facebook er spækket af føljeton, selviscenesættelse og mennesker der søger anerkendelse. Men gør det mennesker dumme?

Af Navn

Det perfekte liv

Katrine Engberg og Anne Hancock mener at mennesker i dag, gør alt for at vise at man er den lykkeligste person i verden. Man indsætter redigerede billeder hvor alt er smuk og idyllisk, og man skriver om de få smukke øjeblikke, hvor alt er perfekt og godt. Dog mener de, at det er en naturlig menneskelig drift, at søge anerkendelse blandt andre mennesker. Og hvis man knækker koden, og lærer at skrive opdateringer med den rette dosis humor, blær og hudløshed mener Katrine Engberg og Anne Hancock at man kan få en masse bekræftelse tilbage, og får høstet en masse likes.

Lammende kedeligt

Men i længden er det desværre lammende kedeligt, at hører på mennesker med et liv fuldt af sjove og fotogene oplevelser fra morgen til aften, skriver Katrine Engberg og Anne Hancock. De mener også at de er nærliggende enten, at føle sig skuffet over sin egen gennemsnitlige tilværelse eller selv at dyppe rullen i bøtten med se-mig-farvelade, og give sin egen profil en daglig omgang, med smukke idylliske billeder, af små episoder som optræder i alle menneskers liv.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver