Redegørelse af delmarkeder………………………………………………………..………………4
Analyse af omverdensforholdene………………………………………………………………….5
Redegørelse for virksomhedens produkt…………………………………………….…………8
Analyse af købsadfærden ved køb af kontormøbler…………………………………………9
I denne case vil jeg med udgangspunkt i det udleverede casemateriale først lave en kort virksomhedsbeskrivelse af kontormøbelvirksomheden Duba-B8 og efterfølgende redegøre for de delmarkeder, virksomheden befinder sig på. Derefter vil jeg foretage en omverdensanalyse med brug af PEST-modellen, for at finde ud af hvilke aktører fra de to miljøer der påvirker og påvirkes af virksomheden. Så vil jeg redegøre for det første P(Produkt) i de fire P’er, og til sidst vil jeg slutte af med en analyse af købsadfærden ved køb af kontormøbler.
Beskriv kort virksomheden DUBA B8. (prøv at tænke i logisk struktur og overvej hvad du mener en beskrivelse skal indeholde).
Duba-B8 er en af Danmarks førende kontormøbelvirksomheder med speciale i totalindretning og med egen produktion i Bjerringbro. Duba-B8 befinder sig på business to business marked og har speciale inden for salg af indretningsløsninger, som tilpasses efter den individuelle kundes behov.
Duba-B8 har 120 medarbejdere fordelt på forskellige afdelinger i henholdsvis Bjerringbro, Odense, Søborg samt Oslo, og har desuden en årlig omsætning på ca. 250 millioner kroner. Deres markedsandel er på omkring 20 pct, hvilket gør dem til den største aktør på markedet for kontormøbler i Danmark.
Det er gratis at oprette en konto