Side 1 af 4

NV rapport bølger

NV rapport bølger er en naturvidenskab-opgave til 1.g el. lign., der blev afleveret med karakteren 10. Opgaven fylder 4 sider (639 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 15. september 2013.

Skribentens beskrivelse af NV rapport bølger

Bølger og hvordan det måles. udregninger fra forsøg på eksperimentarium. Indeholder en masse forskellige formler tilhørende bølger. Det er mere fysik en "NV". Jeg har dog lavet rapporten under NV forløbet.

Uddrag fra opgaven

Bølger I denne rapport kigger vi på ideelle bølger. En ideel bølge er en bølge, hvor at alle bølger har en lige stor amplitude. Solen er den som danner bølgerne i havet. Solen opvarmer jorden, dermed opstår der forskellige trykforskelle, trykkene får luft, som kan bruges til at flytte vandet, der dannes bølgerne. Skema med resultater af målinger og beregninger fra forsøg lavet på experimentarium. Periode (målt) Bølgelængde (målt) Bølgelængde (beregnet) Frekvens (beregnet) Hastighed (beregnet) Effekt (aflæst) Forskellen på den målte og beregnede bølgelænge i % 0,6 s 0,3 m 0,56 m 1,66 Hz 0,92 m/s 0,3 W 46,42% 0,8

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver