1 / 3 sider - klik for at bladre

Tabernarren: En personlig refleksion over mobning og selvværd

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Tabernarren: En personlig refleksion over mobning og selvværd er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 3 sider (1.645 ord, ca. 7 min. læsning) og blev publiceret 20. september 2013.

Denne opgave reflekterer over temaerne mobning, selvværd og konkurrence, inspireret af teksten 'Tabernarren'. Den udforsker, hvordan stræben efter at være bedst kan påvirke både individet og dets omgivelser. Opgaven indeholder personlige betragtninger om identitet og vigtigheden af at acceptere sig selv, selv når man føler sig anderledes.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid personlig refleksion over mobning og selvværd, med udgangspunkt i en tekst. Velskrevet og giver god inspiration til andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • hollandsk
  • identitet
  • konkurrence
  • mobning
  • personlig refleksion
  • selvværd
  • sociale relationer
  • tabernarren
  • udlænding

Hvorfor er der altid en der skal være bedst? Ville det ikke være utroligt hårdt, hele tiden at skulle imponere andre og yde sit bedste? Hvordan ville det være for andre i en gruppe eller klasse, som har sådan en fyr, der hele tiden vil være den første og den bedste? Han gør det udelukkende, for hans egen skyld, så han kan få et højere selvværd. Hvordan ville det være, hvis du var den anden bedste, ham som altid kom efter dig over målstregen i idrætstimerne, og ham som altid fik den anden højeste karaktergennemsnit i klassen? Hvordan ville det være?Her kan jeg hente inspiration fra min egen verden. Jeg har altid været den der har ydet mit bedste til enhver tid, jeg kender mine stærke sider, og jeg ved hvor jeg er stærkest! Jeg sætter mig altid nogle mål, f.eks. så har jeg altid haft det mål, at jeg ikke vil have 02 i karakter nogensinde på skolen. Det skyldes fordi jeg kender mine evner, jeg ved at det er realistisk. Jeg tror også på, at hvis man ikke sætter sig selv nogen målsætninger, så yder du ikke på den samme måde, du har ingen motivation, som kan holde dig oppe, det er desuden også det vigtigste i sport eller i skolen, det er altid det mentale! Hvis du ikke tror på dig selv, så kommer du ingen vegne.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver