1 / 2 sider - klik for at bladre

Kagesmag: En fortælling om grådighed og verdens undergang

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 7
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Kagesmag: En fortælling om grådighed og verdens undergang er en dansk-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 2 sider (540 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 16. november 2013.

Denne kreative fortælling følger en mand, der fra et usselt job starter kagefabrikken 'Kagesmag'. Han opnår uendelig rigdom og magt, men hans grådighed fører til overproduktion af kager, der til sidst kvæler samfundet og udrydder menneskeheden. En dystopisk historie om kapitalisme og dens konsekvenser.

Redaktørens vurdering
7 God
Kreativ fortælling med en klar narrativ bue og et dystopisk tema om grådighed og overproduktion. Kan inspirere andre elever til kreativ skrivning.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • dystopi
  • grådighed
  • kager
  • kapitalisme
  • kreativ skrivning
  • overproduktion
  • samfundskritik
  • verdens undergang

Jeg kan ikke klare det her mere. Jeg er 41 år, og arbejder for redbarnet, hvor jeg ringer til folk med masser af penge, for at malke 150 om måneden, jeg har et usseldt job. Måske skulle jeg starte mit eget firma, blive rig på en fix idé, sådan en fix idé, som aldrig nogensinde kan blive malket færdig. Måske en en form af spise.. Jeg har det! Jeg laver en kage fabrik, og finder verdens bedste kageopskrifter. Min ven Frank, har en bageri, så han kan helt sikkert hjælpe mig med opskrifterne, og min gamle klassekarmerat, Brian, har en bank, Jeg kan helt sikert låne nogle penge af ham. Jeg skal også finde på et navn, men det skal være noget som indebære, at det er kager, somer lækre.

-Efter 3 år, er fabrikken gundlagt, og flere og flere kender navnet ¨Kagesmag¨.-

Efter mine 44 år, har jeg aldrig hvidst meningen med livet, men jeg kan endelig sige svaret, for med vores nye stalistik, kan jeg grundligge en ny fabrik, hvert år. Det betyder at jeg kan være egeren et stort arvestykke til mit land, Danmark. Jeg kunne også donere pengene til fattige lande, men det er ikke mit problem.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver