1 / 3 sider - klik for at bladre

Synopsis af 'Cand.scient.' om identitet og fordomme

  • Dansk
  • 9. klasse
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Synopsis af 'Cand.scient.' om identitet og fordomme er en dansk-opgave til 9. klasse. Fylder 3 sider (834 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 25. november 2013.

Synopsis af novellen 'Cand.scient.' af Alzahraá Alatrakthi, der udforsker Mohammad, en muslimsk teenager, og hans kamp for accept i det danske samfund. Opgaven analyserer fordomme, mediernes rolle og følelsen af at være anderledes. Den perspektiverer også til 'Allahs riddere' og diskuterer menneskerettigheder i nutiden.

Redaktørens vurdering
7 God
Solid synopsis med analyse af novellen 'Cand.scient.' og perspektivering til 'Allahs riddere'. Behandler relevante temaer om identitet og fordomme i samfundet.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • allahs riddere
  • alzahraá alatrakthi
  • cand.scient.
  • fordomme
  • identitet
  • integration
  • medier
  • minoriteter
  • muslimer
  • racisme

Synopsis af Cand.scient.

- Jeg er anderles

Elevnummer: 001

Elevnavn: [NAVN A]

Lærernavn: Rasmus Duus

Fordybelsesområde: Jeg er anderledes

Navn på prøveoplæg: Cand.scient.

Præsentation af prøveoplæg:

Novellen handler om Mohammad, som er en typisk muslimsk teenager, der bare ønsker at passe ind i det danske samfund.

Han ønskede sig et godt arbejde med god løn, ligesom sine kammerater fra skolen. Det var bare ikke helt let for ham, selvom han var den i klassen med højst snit i karakter, og til hans eksamen kunne han med stolthed kalde sig cand.scient. men til trods for sine gode karakter kunne ikke skaffe sig et job, fordi han ikke var som de andre, så til sidst måtte han leve med, at dem der var ligesom ham, var de eneste der kunne acceptere ham, som den han var.

Jeg har valgt romanen, fordi…

Jeg synes novellen er interessant at læse, der er beskrevet rigtig mange fordomme om indvandrere og muslimer– om at de kun er her for at lave terror.

Layoutet i novellen er ret specielt, hvilket jeg godt kan lide. Bland andet så er tanker og følelser skrevet med kursiv, men der er også en del fordomme med kursiv. Jeg har også langt mærke til at forfatteren har gentaget noget flere gange, hvilket jeg synes er godt, for at understege handlingen.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver