1 / 2 sider - klik for at bladre

Analyse af Charles Kennys artikel 'Økonom – Tv kan redde verden'

  • Dansk
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af Charles Kennys artikel 'Økonom – Tv kan redde verden' er en dansk-opgave til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (1.086 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 10. december 2013.

Denne opgave analyserer Charles Kennys artikel 'Økonom – Tv kan redde verden' fra Politiken. Den undersøger Kennys brug af etos og hans argumenter for tv's positive rolle i at fremme ligestilling og global bevidsthed. Desuden kritiseres artiklens ensidige fokus og manglende perspektivering til tv's negative sider og alternative kilder som internettet.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af en avisartikel, der både redegør for indholdet og kritisk diskuterer forfatterens argumentation og ensidighed. God struktur og sprog.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • charles kenny
  • etos
  • global bevidsthed
  • ligestilling
  • manipulation
  • mediekritik
  • politiken
  • retorisk analyse
  • tv's indvirkning

Teksten er skrevet af Charles Kenny, som mener at tv har en positiv indvirkning for flere forskellige ting. Artiklen er skrevet den 19. december 2009, hvor den blev trykt i Politiken. Charles Kenny gør især brug af appelformen etos, da han er økonom og forfatter til bogen ”The Success of Development: Innovations, Ideas and the Global Standard of Living”. Han har fulgt verdens udvikling, derfor tror vi, at han er ekspert på dette område, hvilket gør, at vi som læser, finder ham troværdig. Holdningen omkring den positive indvirkning af tv afspejler sig i artiklen. Charles lægger ud med at fortælle, at både politisk korrekte og konservative kulturkrigere, mener at tv fører til ”uvidenhed, moralsk forfald og dårligere sundhedstilstand”. Tv er blevet udsat for meget kritik gennem tiden, men Charles argumenterer imod dette. Tv har ifølge ham skabt mere ligestilling, bedre hygiejne og global bevidsthed.

Charles hævder, at fordi lande som Indien og Brasilien har fået lettere adgang til kabel- og satellit kanaler, så er ligestillingen af kvinder væsentligt forbedret. Fx er en afghansk kvinde, kommet i finalen i ”Afghanistans stjerner”, som ikke er set før i Indien. Andre ting som gør, at kvinder er blevet mere ligestillet, er afspejlet af en undersøgelse, der viser en procentvis nedgang af fødsler. Der er også en procentstigning af skilsmisser, som tyder på at kvinder ikke har lyst til at underkastes mænd i ligeså høj grad længere.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver