Side 1 af 3

Velfærdsændringer

Velfærdsændringer er en samfundsfag-opgave til 2.g el. lign., der blev afleveret med karakteren 12. Opgaven fylder 3 sider (1.084 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 15. december 2013.

  • Samfundsfag
  • 2.g el. lign.
  • Karakter 12
  • 3 sider PDF
  • 9 downloads

Skribentens beskrivelse af Velfærdsændringer

Hvorfor vælger man at indføre velfærdsændringer? Hvilke konsekvenser får velfærdsændringerne? Disse to problemformuleringer er det centrale i opgaven. Den indeholder det redegørende og diskuterende, plus de centrale begreber inden for emnet "velfæld i Danmark".

Uddrag fra opgaven

Samfundsfagsopgave 3 Mine problemstillinger lyder således; 1) Hvorfor vælger man at indføre velfærdsændringer, som er nævnt i teksten? 2) Hvilke konsekvenser får velfærdsændringerne? ________________________________________________________________________________ 1) Danmark er en velfærdsstat, der er del af de skandinaviske lande, som har den universelle velfærdsmodel. Dette betyder, at det gælder for alle indbyggere i det pågældende land, og hovedformålet i denne velfærdsmodel er lighed. For at opnå størst mulig lighed har man indført højt skattetryk og progressiv skat, hvilket vil sige, at skatteprocenten kan afhænge af borgernes indkomst – hvis du har en høj indkomst skal du betale topskat. Dette skal sikre, at indkomster

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver