1 / 4 sider - klik for at bladre

Klassefesten: et gensyn med fortiden

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 12
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Klassefesten: et gensyn med fortiden er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 12. Fylder 4 sider (1.770 ord, ca. 8 min. læsning) og blev publiceret 20. december 2013.

Denne fortælling følger Janus, der genforenes med sin barndomsven Tore til en klassefest. Opgaven udforsker temaer som venskab, kærlighed og personlig udvikling, mens Janus reflekterer over fortidens minder og sit nuværende liv med sin kæreste Helle. En historie om at genopdage bånd og skabe nye oplevelser.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet narrativ fortælling om venskab og gensyn. Har god struktur og indhold, der kan inspirere andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • fortid
  • gensyn
  • klassefest
  • kærlighed
  • minder
  • novelle
  • personlig fortælling
  • venskab

Årene gik og gik, og mig og Tore var mindre og mindre sammen. Jeg var egentligt ikke ked af det. Efter Helle gik bort har han været en helt anden person. Jeg har faktisk ikke snakket med ham i snart 3 år nu. Tænk at en person som har betydet så meget for en, bare kan forsvinde på den måde ud af ens liv, uden man kan gøre noget. Når jeg tænker på alle vores minder, gør det mig trist at tænke på at jeg har mistet ham, men gengæld har jeg fundet mit livs kærlighed, som jeg vil elske og forkæle, til en af os en dag skal stå ved graven, og tænke tilbage på alle vores minder, som jeg gør med Tore i dag. Ja, jeg har simpelthen fundet mit livs kærlighed. Hun hedder Helle, ligesom Tores Helle. Vi har snart været sammen i 2 år, og det har været den bedste til i mit liv. Vi er lykkelige, og har købt vores egen lejlighed. Tanken om at få børn også har strejfet os, men indtil videre er det kun blevet til en sød lille hund. Man kunne nærmest sige at vi lever et perfekt liv. Helle arbejder stadig med sin uddannelse, hun er nemlig 2 år yngre end mig. Jeg har selv fået et job, faktisk et rigtig dejligt job, som jeg nødigt vil miste. Det er blot 500 meter fra vores lejlighed, og der er de dejligste kolleger. Vi er 5 mænd som arbejder med det samme, vi sidder inde på et kontor, og lever i vores egen lille verden.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver