1 / 6 sider - klik for at bladre

Analyse af Yahya Hassans 'Den arabiske prins' og Asta Olivia Nordenhofs 'Min Farmor'

  • Dansk
  • 2.g el. lign.
  • Afleveret til 7
  • 6 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af Yahya Hassans 'Den arabiske prins' og Asta Olivia Nordenhofs 'Min Farmor' er en dansk-opgave til 2.g el. lign., afleveret til karakteren 7. Fylder 6 sider (2.352 ord, ca. 10 min. læsning) og blev publiceret 26. januar 2014.

Analyse og fortolkning af Yahya Hassans digt 'Den arabiske prins' og Asta Olivia Nordenhofs 'Min Farmor'. Opgaven redegør for digtenes komposition, sprog og tematikker som individualisme, omsorgsvigt og social arv. Perspektivering til mediernes indflydelse og Goffmans dramaturgiske teori.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af to digte med fokus på selvbiografisme og tabuiserede emner. Integrerer litterær analyse med sociologiske perspektiver.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • asta olivia nordenhof
  • digtanalyse
  • individualisme
  • mediernes indflydelse
  • selvbiografisme
  • social arv
  • tabuiserede emner
  • yahya hassan

Analyse og fortolkning af: Yahya Hassan ”Den arabiske prins” og Asta Olivia Nordenhof ”Min Farmor”

Medierne har påvirket samfundet meget, og det lægges der på ingen måde skjul på, men samtidigt med, at mediernes indflydelse er vokset, er individualismen også vokset. Individualismen er vokset så markant, at den tid vi lever i nu, bliver kaldt for individualismens guldalder. Grænser bliver rykket, og indenfor forfatterskab, bliver tabuiserede emner udforsket. Selvbiografisme har med tiden ændret sig fra at være en faktaprægede genre, til en kombination af fakta og fiktion. To selvbiografiske forfattere, der i den seneste tid har været i rampelyset, på grund af deres grænseoverskridende digte og deres valg af tabuiserede emner, som de har beskæftiget sig med, er Yahya Hassan og Asta Olivia Nordenhof.

Digtet ”Den arabiske prins” af Yahya Hassan hører ind under hans første digtsamling, som udkom d.17 oktober 2013. Det er et ret moderne digt med en del følelser involveret. Dette giver digtet en kombination af knækprosa, idet sproget er relativt simpelt, og episk, da der er en form for fortælling om hans liv.

Digtet er opbygget således, at der er 16 vers, hvor det hele er skrevet i en stor strofe. Digtet er skrevet med versaler, hvilket giver en følelse af vrede, samt en følelse af, at han ikke blot læser digtet op, men råber det. Dette fremgår også i hans digtoplæsning, hvor hans intonation er meget kraftig. Der hverken nogle kommaer eller punktummer, hvilket gøre digtet meget mere voldsomt, samt direkte. ”Den arabiske prins” er komponeret således, at den primært består af korte sætninger, hvilket gøre den forholdsvis kort og direkte. Den indre komposition er opbygget således, at digtet forløber over en eftermiddag. ”Når jeg får fri eller bliver sendt hjem fra skole” Dette citat indikere, at det forløber over en eftermiddag, da man som regel får fri fra skole på det tidspunkt. ”Den arabiske prins” er skrevet som 1.persons fortæller, som angiveligt set skulle være Yahya Hassan. Dog har han hverken bekræftet eller benægtet, at ”digter jeg’et” er ham selv. ”Jeg går med den tunge taske over skulderen” , her er der et eksempel på det anvendte ”jeg” i digtet. Dette betyder selvfølgelig, at digtet bliver set fra hans synspunkt.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver