Forrige Side af På indkøb
Næste Side af På indkøb
Side 1 af 5

På indkøb

   
Fag: Matematik
Uploadet: 12/03/2014
Klassetrin:8. klasse
Antal sider:5
Downloadet: 30 gange
Filinfo: pdf-formatpdf-format (166KB)
Mubq gav 4.5 stjerner af 5 Log ind for at downloade På indkøb
Skribentens beskrivelse af På indkøb
11,50*3=34,50 Tre liter mælk koster ialt 34,50 kroner 16,95*2-25=8,9 Mikael kan spare 8,9 kroner ved at købe 2 liter yoghurt og han kan så spare 4,5 per liter. 250 gram top smør koster 13,95 så vi skal gange det??med 4 for 250 gram*4=et kilogram? 13,95*4=55,80 200 gram Smør let koster 11,50 vi skal gange 11,50 med 5 da 200g*5=med et kilogram 11,50*5=57,50 Prisen på priskiltet er derfor rigtig. Normalprisen på æggene er (19,95)/40*100=49,875 En redekasse Mikael skal bruge 9 dele til væg, gulv og loft i redekassen. Mikael har købt nok spånplader da han vil save dem ud i mindre dele og spånpladernes areal er større end redekassens mål. Kassens areal er på 80*40=3200 cm ^2 3200: 400=8. Der kan være 8 voksne slørugler i Mikaels kasse. Mikaels løbeture 3.1 Mikael løb 5 kilometer på 24 minutter. Se kurven


Lignende opgaver


Vø afl

Du er ikke logget ind...

Du skal logge ind før du kan downloade opgaver på Opgaver.com

E-mail:

Password:

Glemt password?

Husk mig  
Har du ingen bruger?

Opret en bruger nu

Eller

Opret en bruger på Opgaver.com

Din E-mail:

Vælg kodeord:

Fødselsår:

 eller 

Når du klikker på opret, accepterer du samtidig brugerbetingelserne for Opgaver.com

Bekræft din email

Vi har netop sendt dig en email med et aktiveringslink,
som du skal klikke på for at aktivere din konto.

OBS! Husk at tjekke om emailen ligger i "Uønsket post"!

Med venlig hilsen
Opgaver.com