Starten af stilen: Thomas boede i Frederikssund, han var 13 år gammel og havde en lillebror, som hed Jens han var 12 år gammel. Thomas gik i syvende klasse og elskede at sejle. I hans fritid gik han til sejlads. Det var snart sommerferie. Thomas glædede sig til det var sommerferie. I sommerferien skulle han sejle med sin far, mor og lillebror til Spanien.
Endelig var det fredag, Thomas skulle have dansk i de to første timer. De skulle skrive en stil som skulle afleveres efter sommerferien. Derfor skulle Thomas have sin computer med til Spanien. Bagefter var det frikvarter, i frikvarterne plejede de at lege fangeleg. Nu skulle han have tysk i to timer. Thomas kunne ikke så godt lide tysk. Men de havde fri bagefter og så skulle de ud at sejle.
Uddrag fra opgaven
Tsunamien i Holland Thomas boede i Frederikssund, han var 13 år gammel og havde en lillebror, som hed Jens han var 12 år gammel. Thomas gik i syvende klasse og elskede at sejle. I hans fritid gik han til sejlads. Det var snart sommerferie. Thomas glædede sig til det var sommerferie. I sommerferien skulle han sejle med sin far, mor og lillebror til Spanien. Endelig var det fredag, Thomas skulle have dansk i de to første timer. De skulle skrive en stil som skulle afleveres efter sommerferien. Derfor skulle Thomas have sin computer med til Spanien. Bagefter var det frikvarter,
Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.
Få fri adgang