1 / 3 sider - klik for at bladre

Det værste og det bedste

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 10
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Det værste og det bedste er en dansk-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 3 sider (495 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 27. april 2014.

Denne tekst tilhører novellegenren. Titlen hedder "Ansvar" og novellen er skrevet af Tove Ditlevsen, selvom forfatteren ikke blev nævnt under teksten. Titlen her har faktisk meget at gøre med selve novellen. Hele handlingen er om at få det store ansvar. Novellen blev fortalt i han/hun fortæller. Handling Novellen handler om en ung mand der har en kæreste ved navn Minna. De to skal snart giftes men han har hele tiden frygt for at tage dét ansvar som ægtemand. Han ser på hende og alverdens tanker kører rundt i hans hoved. Er det mon ham der kan gøre hende så lykkelig? Det lykkedes ham at stjæle hende fra en anden mand, men mon hun finder på at gøre det samme? Han bliver ved med at tænke negativt om deres forhold, om de ikke ville elske hinanden som nu. Han frygter den store opgave han får, som omhandler ansvar. Og den angst bliver ved med at være større.

Denne tekst tilhører novellegenren. Titlen hedder "Ansvar" og novellen er skrevet af Tove Ditlevsen, selvom forfatteren ikke blev nævnt under teksten. Titlen her har faktisk meget at gøre med selve novellen. Hele handlingen er om at få det store ansvar. Novellen blev fortalt i han/hun fortæller.

Handling Novellen handler om en ung mand der har en kæreste ved navn Minna. De to skal snart giftes men han har hele tiden frygt for at tage dét ansvar som ægtemand. Han ser på hende og alverdens tanker kører rundt i hans hoved. Er det mon ham der kan gøre hende så lykkelig? Det lykkedes ham at stjæle hende fra en anden mand, men mon hun finder på at gøre det samme? Han bliver ved med at tænke negativt om deres forhold, om de ikke ville elske hinanden som nu. Han frygter den store opgave han får, som omhandler ansvar. Og den angst bliver ved med at være større.

Personkarakteristik

Hovedpersonen er den unge mand der skal til at giftes med kæresten Minna. Ved at se på hans ydre personkarakter, ser man ham som en fin fyr, der ser meget ung ud i sin alder. Selvom han bliver gammel, vil han stadig se yngre ud end kæresten. Men når vi tager et kig i den indre personkarakteristik, kan vi indse at selvom han virker stærk, er han meget svag. Han tænker negativt om sig selv og forholdet mellem ham og Minna. Desuden er hans største frygt ansvaret. Ansvaret for at være lykkelig sammen med Minna.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver