1 / 3 sider - klik for at bladre

Unges pres: selvforskyldt eller samfundsskabt?

  • Dansk
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 12
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Unges pres: selvforskyldt eller samfundsskabt? er en dansk-opgave til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 12. Fylder 3 sider (965 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 19. januar 2017.

Debatartikel om unges pres og stress i gymnasiet. To gymnasieelever, Mads og Maria, præsenterer forskellige synspunkter: er presset selvforskyldt på grund af sociale medier og prioriteringer, eller skyldes det for høje samfundsmæssige forventninger og karaktersystemet? Artiklen diskuterer emnet og opfordrer til refleksion.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet debatartikel i interviewformat, der præsenterer to forskellige synspunkter på et relevant emne for unge. God struktur og faglig substans.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • debat
  • forventninger
  • gymnasieelever
  • karaktersystem
  • prioritering
  • sociale medier
  • stress
  • unges pres

“Vi bliver ved med at skylde skylden på de sociale medier, selvom det er vores egen skyld,” lyder det fra Mads Hansen, som selv går i 2.g til dagligt.

Skrevet af: Magnus Hammer

Længe har debattører diskuteret, om de unge rent faktisk er så pressede, som vi lader os fortælle - det har jeg forsøgt at få et svar på. Sidste uge besøgte jeg to gymnasieelever, som længe har været under pres, men som ser presset og forventningerne på to vidt forskellige måder.

Først på ugen besøgte jeg Mads, som ser presset som selvforskyldt;

Hvordan oplever du presset?

“Jeg oplever presset som en normal ting af hverdagen. Folk, der giver de sociale medier og de voksne skylden, er typisk de folk, som selv er skyld i det. Nogle mennesker har selvfølgelig en travl hver dag, men de folk har typisk selv valgt det. Hvis de ikke har tiden til at få det hele

til at hænge sammen, kan de også selv vælge – vælge at prioritere det vigtige. For mig er skolen altid første prioriteten - for andre er det måske sport eller venner.”

Hvad så med de folk, som har fået diagnosticeret stress eller andre ting?

“Dem har jeg selvfølgelig respekt for. Nogle af dem er gode nok - men andre er bare sløsede. De unge, som presser sig selv til det yderste, vil automatisk ende med en diagnose. Jeg synes personligt, at mange folk brugerDEBAT 22. august kl. 12.49

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver