1 / 2 sider - klik for at bladre

J.P. Jacobsen: biografi og forfatterskab

  • Dansk
  • 10. klasse
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

J.P. Jacobsen: biografi og forfatterskab er en dansk-opgave til 10. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (296 ord, ca. 1 min. læsning) og blev publiceret 6. oktober 2014.

Gennemgang af forfatter J.P. Jacobsens liv fra fødsel i Thisted til hans tid i København og botanikstudier. Beskrivelse af hans tidlige litterære succes med digtet 'Mogens' og romanen 'Fru Marie Grubbe', samt hans oversættelse af Darwins 'On the Origin of Species'. Opgaven berører også hans sygdomsforløb og betydning for symbolismen i Tyskland.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Informativ biografi om J.P. Jacobsen med fokus på hans liv og centrale værker. God struktur og dækker emnet fyldestgørende for niveauet.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • biografi
  • botanik
  • charles darwin
  • dansk litteratur
  • det moderne gennembrud
  • forfatterskab
  • fru marie grubbe
  • j.p. jacobsen
  • mogens
  • symbolisme

I.P.jacobsen (jens peter Jacobsen) blev født 7 april 1847, i Thisted, byen har opkaldt en vej efter ham og bevaret hans barndomshjem.

Hans far havde været skipper og blev senere hen købmand , men hans viden var ikke så stor så Jens måtte hjælpe ham at skrive og stave til hans mor havde han et rigtig stærkt bånd.

I 1863 rejste han til København for at gå på studenterkursus, i 1866 dumpede han eksammen, men året efter bestod han, efter det begyndte han på botanikstudiet ved univeristet.

I 1870 fik han universitets guldmedalje for en prisopgave om

ferskvandsalger, hans opgave blev overstat til fransk.

i 1872 kom han med hans første betydelige digt mogens I dansk litteraturhistorie blev det betrægtet som en milepæl.

I samme år oversatte han Charles Darwins hovedværk On the Origin of Species til dansk. (På arternes oprindelse)

På højdepunktet af sin livsbane, i begyndelsen af året 1873, da han havde skrevet de to første kapitler af Fru Marie Grubbe, besluttede J.P. Jacobsen sig for en udlandsrejse. Denne rejse, der begyndte med store forventninger, sluttede brat i Firenze med en blodstyrtning. Stærkt svækket vendte den 26-årige tilbage til Thisted. Resten af livet var præget af tuberkulosen, båret af Jacobsen med tålmodig resignation og ubarmhjertig selvironi. Med de botaniske og naturvidenskabelige studier var det nu forbi, det litterære arbejde derimod gik videre, men langsomt.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver