Kort referat: Teksten handler om fremtiden, hvor mennesker har fået installeret antenner så de kan opfange tv signaler. Således kan de se reality serier og programmer som er mere spændende end deres eget liv. De lever igennem teknologi frem for i virkeligheden. Hovedpersonen i teksten opdager til sidst at han selv er med i et program, sammen med en pige som i virkeligheden sidder ved siden af ham. Da han vil snakke med hende er hun væk.
Tid og sted/miljø: Teksten foregår i fremtiden, hvilket kan ses på side 141 afsnit 20 hvor der står ”I gamle dage havde man sådan et stort monstrum der stod I hjørnet og flimrede. Folk sad på række, bundet til af se det samme program.” Dette er nemlig en beskrivelse af nutiden. Vi er også inde i byen, da der er mange mennesker omrking hovedpersonen. Det er en fremtid præget af teknologi som en slags dystopi (en forestilling om en negativ fremtid).
I teksten beskrives en række reality programmer: livsduelen, dødskampen, mnemosyne og m7. Livsduelen er et program der handler om samarbejde mellem et par som kan ende med at parret vinder eller at en af dem dør (Side 138 til 139). Dødskampen handler om folk der dør i virkeligheden (side 142 til 143), eksemplevis følger man en kvnide der skal opereres for kræft. Mnemosyne handler om fortiden (side 143) og m7 er det program som hovedpersonen tuner ind på og opdager at det handler om ham selv (side 146).
Det er gratis at oprette en konto