1 / 2 sider - klik for at bladre

Blitz

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Blitz er en dansk-opgave fra 2015 til 8. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (265 ord, ca. 1 min. læsning) og blev publiceret 15. maj 2020.

Denne opgave indebærer en grundig analyse af digtet Blitz. Jeg fik et flot ti tal for den. Min lærer sagde at den var rigtig god, men komma fejl skulle jeg havde taget bedre hånd om. Ret komma i den hvis du ønsker et 12 tal. Held og lykke.

Digtet Blitz er et prosadigt altså fortællende digt. Blitz fortæller en tilstand, men ikke bare en tilstand. Det er din egen tilstand. Der er vers og strofer i digtet. Der er 4 strofer og 5 vers. Digtet har en rytme. Jeg synes trykket er på "blitz blitz". Der er brugt besjæling i digtet. Fx. (Kun din skygge er klar). 

 

Digtets handler for mig om hvor lede medierne kan være. De manipulere med det man har sagt. De sender billeder ud af dig når du bader, tisser og en dag sover. De vil altid være omkring dig. Hvis du laver den mindste fejl, så er de der.



Nøgleordet i diget Blitz er "Blitz". Jeg synes digtet har et budskab. Budskabet er vel at medierne er over alt. Hvis du er bare er lidt kendt vil medierne være omkring dig som ?uer. Michael Strunge skrev vel digtet pga. han var sur på medierne. Han følte sikkert at det var for voldsomt. Michael Strunge lavede for det meste også sure/negative digte.

 Perspektivering

Hvis vi snakker om medierne i dag og den gang er medierne faktisk mere aktive idag. Hvis der sker et uheld, så er de der med det samme. De danske medier dækker alt det der vækker interesse hos os danskere. De gør selfølgelig de samme i andre lande, bare for deres borre.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver