1 / 3 sider - klik for at bladre

Fald i partimedlemmer og demokratiets udfordringer

  • Samfundsfag
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 4
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Fald i partimedlemmer og demokratiets udfordringer er en samfundsfag-opgave til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 4. Fylder 3 sider (927 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 27. februar 2015.

Opgaven undersøger årsagerne til faldet i partimedlemmer, herunder mediernes fokus på toppolitikere og partiernes ensretning. Den diskuterer også konsekvenserne af skatteforslag og præsenterer Robert Dahls model for et velfungerende demokrati med fem kriterier.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Opgaven analyserer relevante samfundsfaglige problemstillinger, diskuterer skattepolitik og anvender Robert Dahls demokratimodel. Den er velstruktureret og giver god inspiration.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • demokrati
  • mediernes indflydelse
  • partimedlemmer
  • politisk deltagelse
  • robert dahl
  • skattepolitik
  • solidaritet
  • velfungerende demokrati

Faldet af partimedlemmer gennem årene sker, på grund af politikkens har ændret sig til at handle om toppolitikkere.

Faldet af partimedlemmer skyldes blandt andet politikken har ændret sig til at handle mere omkring toppolitikkere i stedet for partierne. Fokusset fra partiet er gået mere hen til de toppolitikkere der udtaler sig om det samme, og derfor udelukkes partierne på en måde. Ved at det kun er få menneskers ord der bliver hørt gennem medier og lignede, giver det en mindre gejst for andre at deltage og derfor ikke ser meningen i at blive som partimedlem.

Faldet af partimedlemmer gennem årene skyldes mediernes påvirkning.

Politikkere har ikke længere meget at få sagt. Det er ikke dem der for lov til at bestemme hvad der skal sættes fokus på, men medierne. Det er medierne, der har en stor indflydelse på hvad samfundet for at vide. Det er medierne, der manipulere med politikerne og gør en masse de ikke burde gøre. Det burde være medierne der skulle sørge for at samfundet fik alt nødvendigt af vide, hvilke de også gør. Men de vælger alligevel at sætte fokus på forskellige ting. De kan godt lide at tviste i tingene, for at fange læsere og lyttere. Derfor bliver der dannet en frygt for medierne. Politikkere eller folk med en politisk holdning, holder sig tilbage for ikke at komme i det rampelys medierne kan give en.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver