Transformation En transformator kan transformere vekselstrøm. Det vil sige, at den sætter spændingen op eller ned. Derved får man mulighed for at transportere strøm over lange afstande eller fx lade mobiltelefonen op i stikkontakten.
Transformation er den proces der sker når der går vekselstrøm gennem primærspolen, og alle småmagneterne bliver ensrettet i jernkernen. Så går der et magnetfelt rundt i jernkernen og gennem begge spoler. Lige i det øjeblik magnetfeltet bliver skabt, opstår der en spænding over sekundærspolen. så jo mindre primærsiden er i forhold til sekundærsiden, jo højere bliver spændingen. Når du fordobler vindingstallet i primærsiden halveres spændingen. Spænding og strømstyrke er afhængig af hinanden.
Primærspolem: Den der er tilsluttet strømkildenSkundærspolen: det er den anden.
Batteri?spole med 200 vindingerspole med 400 vindinger spole med 1600 vindingeren lukket jernkerneen vekselmeterFire ledninger.
Transformation: Jeg vil vise et forsøg på, hvordan man kan forøge volten ved at sende vekselstrøm gennem nogle spolere, volten vil nu stige fra 2 volt til 4 volt, ved at jeg har 200 vindinger på primærsiden og 400 vindinger på sekundærsiden.
Udregning: Det antal man ganger eller dividere vendingstallet med, skal man også gange eller dividere spændingen med.
Resultatet: Da vi have sat 200 vindingers spolen i den primære og 400 vindingers spolen i Den sekunderer. Steg de 2 volt som vi sendte gennem kredsløbet til 4 volt. Præcis Som forsøgets formål.
Det er gratis at oprette en konto