1 / 3 sider - klik for at bladre

Sociale roller og identitet i ungdomsårene

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 7
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Sociale roller og identitet i ungdomsårene er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 3 sider (1.168 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 9. september 2015.

En personlig refleksion over sociale roller, identitet og gruppepres i ungdomsårene. Opgaven undersøger, hvordan individer påvirkes af andres forventninger og de roller, de tildeles i sociale sammenhænge. Den diskuterer også betydningen af social arv og modet til at være sig selv frem for at spille en rolle.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet og reflekterende essay om sociale roller og identitet i ungdomsårene. Giver god inspiration til argumentation og personlig refleksion.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • folkeskole
  • gruppepres
  • identitet
  • personlig udvikling
  • selvopfattelse
  • social arv
  • sociale roller
  • ungdom

Jeg trippede nervøst med min fod og rettede mit hår. Lyden af min Adidas sko der bankede mod gulvet var druknet i lyden af glade stemmer, høje hæle og høj bas. “Gladsaxe folkeskoles niendeårgangs fest” det var over skriften på invitationen der var printet på pink papir. Jeg kiggede rundt i rummet, betragtede folk, stirrede. Pigernes kjoler rykkede sig hver gang de svingede med hofterne, ikke at de gjorde os drenge noget. De dansede, svingede med håret og grinede - de populære piger vel og mærke. Overhovederne.

Deres roller på årgangen var vel at hænge folk ud, svinge med deres håndtasker og tage selfies - de andre piger misundte dem, forståeligt nok, de havde alle drenge hængende efter sig, dyrt tøj og osede af selvtillid. Folk ændre sig i deres selvskab, de gik fra at være umodne og sjove til at være modne og rebelske. Michael. Jeg husker hvordan vi jagtede Amanda, Stefanie og Marie som jagthunde. Michael og jeg. De var kærester efter en måneds jagt, Amanda og ham, det er de stadig… ikke at vi taler meget sammen mere, han mener han er for god til mig nu. Han ændre sig, når han hænger ud med Amanda.

Det er som om han bliver tvunget til at spille en han ikke er… hans rolle ændre sig.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver