1 / 13 sider - klik for at bladre

Kvindernes kamp for stemmeret i Danmark, 1800-1900-tallet

Det er gratis at oprette en konto

Kvindernes kamp for stemmeret i Danmark, 1800-1900-tallet er en historie-opgave til 2.g el. lign.. Fylder 13 sider (2.933 ord, ca. 13 min. læsning) og blev publiceret 23. oktober 2015.

Redegørelse for kvindernes stilling i samfundet i slutningen af 1800-tallet og starten af 1900-tallet. Opgaven analyserer kvindernes kamp for valgret i 1915 med udvalgte kilder og diskuterer betydningen for forholdet mellem mænd og kvinder.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid DHO om kvinders stemmeret med god struktur, kildeanalyse og diskussion af historisk betydning.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • 1800-tallet
  • 1900-tallet
  • carl ploug
  • dansk historie
  • dansk kvindesamfund
  • kvindebevægelsen
  • kvinders rettigheder
  • kvinders stemmeret
  • ligestilling

DHO 2015

Forside

Navn

[NAVN A]

Klasse

2.y

Fag, som du har valgt

Historie

Lærer i faget

Rasmus Pilgaard

Område

Kvindernes Kamp

Opgaveformulering:

Underskift:

”Jeg bekræfter med min aflevering af opgaven i Lectio, at opgavebesvarelsen er udarbejdet af mig.

Jeg har ikke anvendt tidligere bedømt arbejde uden henvisning hertil, og opgavebesvarelsen er udfærdiget uden anvendelse af uretmæssig hjælp og uden brug af hjælpemidler, der ikke har været tilladt under prøven."

Opgaven afleveres elektronisk i Lectio via alm. opgaveaflevering senest fredag d. 2. oktober kl. 14.30.

Indholdsfortegnelse

Problemformulering3

Indledning3

Redegørelse4

Fra tjenestepige til lønarbejder4

Kvindernes rolle i hjemmet5

Kvindens samfundsmæssige status6

Diskussion og vurdering9

Kvinder i folketinget9

Mandens ejerskab falder10

Konklusion11

Litteraturliste11

Bøger11

Hjemmesider11

Bilag 112

Problemformulering

Jeg vil gerne gøre rede for kvindernes stilling i samfundet i slutningen af 1800-tallet og starten af 1900-tallet. Jeg vil dernæst analysere, hvad kvinderne gjorde for at opnå valgret i 1915, med henblik på at undersøge udvalgte kilder. Endelig vil jeg diskutere og vurdere, hvilken betydning det havde for forholdet mellem mænd og kvinder.

Indledning

Industrialiseringen var med til at give fremgang og masseproduktion, hvorved kvinderne også kom i arbejde. Kvinderne gik fra tjenestepiger til lønarbejder. Kvinderne kæmpede i årtier for et demokrati, der var uafhængigt af status og køn. Ændringen fra Grundlov til stemmeret. Redegørelsen i denne opgave vil fokusere på kvindernes kamp for stemmeret. Kampen for at ændre kvindernes stilling i samfundet både på arbejdsmarkedet og politisk. Ved hjælp af udvalgte kilder vil opgaven kunne forklare kvindernes sejr ved at få stemmeret og hvilke følger det havde for mændene med kvindernes opnåede stemmeret. Udvalgte kilder der også viser hvad mændenes mening var, om at kvinderne skulle have stemmeret. Der diskuteres hvorvidt, der skete ændringer i partiernes valgresultater, efter kvinderne fik stemmeret.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver