1 / 10 sider - klik for at bladre

Bekæmpelse af kræft

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 7
  • 10 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Bekæmpelse af kræft er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 10 sider (2.413 ord, ca. 10 min. læsning) og blev publiceret 14. december 2015.

Redegørelse for kræft, herunder hvordan sygdommen opstår, dens årsager, og forskellige forebyggelses- og behandlingsmetoder. Opgaven diskuterer også, hvordan disse tiltag kan påvirke den enkelte cancerpatient, med fokus på livsstil og samfundsmæssige indsatser.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velstruktureret rapport om kræft med fokus på årsager, forebyggelse og patientpåvirkning. Indeholder personlig motivation og interviews, hvilket giver dybde.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • alkohol
  • behandling
  • cancer
  • forebyggelse
  • kræft
  • livsstil
  • patientforløb
  • rygning
  • sundhed

Bekæmpelse af kræft

Navn: [NAVN A]

Klasse: 9.B

Fagkombination: Dansk, samfundsfag, idræt,

Indholdsfortegnelse

Motivation……………………………………………………….. side 1

Problemformulering ………………………………………… side 1

Metode…………………………………………………………….. side 1

Problemformuleringsbesvarelse………………………. 2-5

Konklusion…………………………………………………………5-6

Kildefortegnelse………………………………………………..7

Bilag………………………………………………………………….7-8

Motivation

Jeg har valgt dette emne, fordi det interessere mig rigtig meget og fordi jeg gerne vil undersøge emnet mere i dybden. Fordi jeg syntes det er en vigtigt ting at undersøge, og udvide sin viden om så stor en ting som kræft er. Jeg har også valgt emnet fordi jeg selv har haft en farfar som fik kræft, og derfor syntes jeg det er fedt emne, og skrive og så fordi jeg også er uklar på Mange punkter og det kunne jeg godt tænke mig at få mere styr på.

Problemformulering

Hvilke tiltag bliver der taget for at bekæmpe cancer, og hvordan kan disse tiltag på virke den enkelte cancerpatient?

Metode

Jeg har tænkt mig, at læse på emnet og bruger min egen viden. Jeg har tænkt mig at lave to forskellige interviews. Hvor jeg så har lavet en række spørgsmål, som jeg så har tænkt mig at interview en som har været meget syg af cancer. Som så er blevet rask og en der har også har haft cancer, men ikke så slemt som den første jeg interviewede som er min empiri forhåbentlig kan svare på de spørgsmål som jeg har lavet. Og det jeg for ud af det vil jeg så bruge i selve opgaven. Mit produkt har jeg tænkt mig at lave en folder hvor jeg har lavet noget der kan bekæmpe kræft.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver