1 / 3 sider - klik for at bladre

Det statistiske

  • Matematik
  • 10. klasse
  • Afleveret til 10
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Det statistiske er en matematik-opgave fra 2016 til 10. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 3 sider (558 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 9. juni 2020.

noter til matematik om statestik som jeg har fået 10 for, da det var nogle virkelig gode noter brugt til eksamen i mundtlig matematik, noter er gode til at støtte sig op af, lære du dem i hovedet er du sikker på et ti tal

Gørlev Idrætsefterskolen Statistik Det bedste for mig..

Det Statistiske Vokabularium

Typetallet Typetallet er det tal, som er ”typisk” for observationssættet. Det vil sige den observation, som forekommer flest gange i observationssættet. Gennemsnittet Gennemsnittet eller middeltallet er det tal, som man får, hvis man lægger alle observationer sammen og dividerer dette tal med antallet af observationer. Medianen Den observation, som står i midten, hvis man stiller observationerne op i rækkefølge med de mindste tal først. Hvis der er et lige antal observationer, så der ikke er et tal i midten, tager du normalt tallet til venstre for midten. Samtlige observationer ordnes efter størrelse (numerisk orden). Start med det mindste tal. Den midterste observation betegnes Median. Hvis der er et lige antal observationer, så vælges den mindste af de to midterste. (… 143, 145, 149, 150, 151, 152, 153, 155, 165, 192 …)

Udvidet viden

Medianen hedder også 2 kvartil eller 0,50-kvartil. Det er fordi, det er her, de første 50% af observationerne ligger indenfor, hvis observationerne sættes i rækkefølge med de mindste først. Kvartilsæt Indenfor 0,25-kvartilen, 1. kvartil eller nedre kvartil ligger 25% af de første observationer, hvis observationerne sættes i rækkefølge med de mindste først. Indenfor 0,75-kvartilen, 3. kvartil eller øvre kvartil ligger 75% af observationerne, hvis observationerne sættes i rækkefølge med de mindste først. Størsteværdi Den største observation i observationssættet. NB. Det er ikke det største antal gange en observation forekommer! Mindsteværdi Den mindste observation i observationssættet. NB. Det er ikke det mindste antal gange en observation forekommer!

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver