Side 1 af 2

Universet

Universet er en dansk-opgave til 9. klasse, der blev afleveret med karakteren 7. Opgaven fylder 2 sider (818 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 31. marts 2016.

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Karakter 7
  • 2 sider PDF

Skribentens beskrivelse af Universet

Opgaven er en af de seks oplæg til den skriftlige danske eksamen Maj 2013. I opgaven skulle man skrive et essay hvori man gør sig tanker om spørgsmålet "Hvad nu hvis vi ikke er alene"

Uddrag fra opgaven

1. Universet “Hvad nu hvis vi ikke er alene” Det er et spørgsmål mange mennesker har stillet i tidens løb. Det er et meget meningsfuldt spørgsmål, og hvis vi kan besvare det ville det ændre en masse i naturvidenskaben, samt vores syn på livet og filosofi. Tidligere i menneskets tid troede vi, at vi var centrum af universet, og at vi var over alle andre arter, men ved en konkret besvarelse på, at der findes livsformer andre steder end jorden formindsker det vores betydning. Jeg har tænkt over dette emne en del gange, fordi jeg var meget optaget af rummet,

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Lignende opgaver