1 / 2 sider - klik for at bladre

Analyse af 'Ting man ikke kan tage med over Lillebælt'

  • Dansk
  • 10. klasse
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af 'Ting man ikke kan tage med over Lillebælt' er en dansk-opgave til 10. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (607 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 17. april 2016.

Denne opgave analyserer Anne Dorthe Holms artikel 'Ting man ikke kan tage med over Lillebælt' fra Jyske Vestkysten. Fokus er på hovedpersonens oplevelser som homoseksuel i et indremissionsk miljø i Vestjylland og kontrasten til København. Opgaven gennemgår kildetype, nyhedskriterier, fortæller og billedsprog.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af en avisartikel, der anvender journalistiske begreber som nyhedskriterier og kildetype. God struktur og dækker relevante analysepunkter.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • anne dorthe holm
  • avisartikel
  • billedsprog
  • fortællertype
  • homoseksualitet
  • identitet
  • indre mission
  • københavn
  • nyhedskriterier
  • vestjylland

Hovedhistorie: Artiklen handler om at være fra en meget indre missionsk familie og indre missionsk samfund i Vestjylland og samtidig være bøsse. Hovedpersonen Jeppe holder de skjult for alle sine bekendte helt indtil han kommer til København. Her fortæller han det til sine bekendte i København, men holder det stadig hemmeligt for alle hans bekendte i Vestjylland. Først efter yderligere et par år tager han sig mod til at fortælle det til sin familie. De tager det pænt og har været meget åbne omkring. De taler med alle om det - lige fra venner - lillebrorens klasselærer.

Modtager: Eftersom det er Jyske Vestkysten, som har skrevet artiklen, er den nok primært henvendt til Vestjyder. Det er også vestjyderne som bliver lidt udstillet for at være en anelse racistiske og bange for at være anderledes i modsætning til Københavns store mangfoldighed. Mange vestjyder vil nok også blive meget provokeret af denne artiklen men for mange vil den her artikel også være en øjenåbner.

Kildetype: I denne artikel er kildetypen en erfaringskilde. Det er det fordi at kilden, som er Jeppe, jo selv er hovedpersonen i det hele artiklen handler om.

Nyhedskriterierne:

Aktualitet - Jeg synes ikke man kan sige at det er ”noget der lige er sket”, men den er aktuel på en anden måde. Homoseksuelle er ved at blive en større og mere accepteret del af samfundet i store dele af Danmark. Og specielt da denne artikel blev skrevet i 2009 var udviklingen gået i gang.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver