Romantisk digt
Min kærlighed til dig
kan ej beskrives med ord
Den for evigt vil udvikle sig
Til jeg er dækket af jord
Smuk som en solopgang
Den yndigste skat
En ulidelig trang
Men du er kold som en vinternat
Når dyrene dig ser
De alle vil neje
Men i dit hjerte, det sner
Som jeg så inderligt vil eje
Kærlighed er dynamisk
Kærlighed er sund
Kærlighed er magisk
Men kærlighed gør ondt
Tankerne bag
Mit digt er skrevet ud fra en universalromantisk tankegang. Jeg har fokuseret på særligt meget på den ulykkelige kærlighed, jeg-personen føler for et andet individ, hvortil jeg har suppleret med nauriske metaforer for at beskrive hans følelser for hende. Jeg har netop valgt at skrive et lidt deprimerende digt, da ulykkelig kærlighed karakteriseres som være det mest romantiske man kan digte om, og er meget centralt i dette digt, da jeg-personen så inderligt ønsker hendes hjerte, hvortil hun blot afviser ham koldt.
Fra en anden synsvinkel kan man også se jeg-fortælleren som være en overdramatiserende romantikker, der blot er valgt fra af en pige, men vælger at tolke hende som være kold i sit hjerte, siden hun kan knuse hans.
Mit digt beskriver konkret hvor meget forelskelse kan kontrollere ens handlinger, og sindsfortrylle en. Jeg-fortælleren i digtet er bevist over hendes mørke indre, men bliver stadig fortryllet af hendes ydre skønhed. Dermed falder jeg-personen godt ind i den romantiske stilart, da han blot kan fokusere på det smukkere ved denne fortryllende kvinde. Ligeledes gør dyrene.
Det er gratis at oprette en konto