1 / 12 sider - klik for at bladre

Syre: egenskaber, ledningsevne og pH-værdi

  • Fysik/Kemi
  • 9. klasse
  • Afleveret til 12
  • 12 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Syre: egenskaber, ledningsevne og pH-værdi er en fysik/kemi-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 12. Fylder 12 sider (1.094 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 18. maj 2016.

Denne opgave redegør for syrers egenskaber, herunder deres evne til at opløse metaller og lede elektrisk strøm. Den beskriver forskellen mellem stærke og svage syrer, pH-skalaen, og syrers rolle i kroppen samt deres anvendelse i hverdagen, som fx i rengøring og fødevarer.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velstruktureret opgave med eksperimenter, resultater og en grundig teoridel om syrers egenskaber, ledningsevne og pH-værdi. Giver god inspiration.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • base
  • drypstenshuler
  • eksperiment
  • kemi
  • ledningsevne
  • magnesium
  • ph-værdi
  • stærke syrer
  • svage syrer
  • syre

I denne fysik aflevering har vi arbejdet med syre. Jeg er blevet klogere på syrens egenskaber, og hvordan man kan arbejde med den.

Indholdsfortegnelse

Forsides.1

Indholdsfortegnelses.2

Magnesium i syrer (1.13)s. 3

Syrerens ledningsevne (1.14)s. 4-5

Teoris.6-9

Magnesium i syrer (1.13)

Undersøg, hvordan forskellige syrer opløser metallet magnesium.

Materialeliste

- Reagensglasstativ

- Saltsyre, HC1, 1 M

- Svovlsyre, H2SO4, 1 M

- Oxalsyre, 1 M

- Citronsyre, 1 M

- Eddikesyre, 1 M

- 5 reagensglas

- Magnesium, MG

- Tændstikker

- Træpind

- Sikkerhedsbriller

Fremgangsmåde

Tag 5 ml af hver syre, og put det i hver sit reagensglas.

Tag et stykke magnesium på 4 ml, og put ned i hver reagensglas.

Tag en brændende tændstik ned i reagensglassene.

Resultat

Når vi putter magnesiummet ned i reagensglassene, begynder det at boble. Når vi så tager tændstikken ned i alle reagensglassende, giver det en lyd, der siger piv. Det er fordi hydrogen bobler op fra alle syrerne.

Hydrogen er det grundstof, der findes i alle de 5 syrere.

Når syrerne reagere med vand, dannes ionerne H+ og H3O+.

Det bobler ikke lige meget i alle reagensglassende, fordi alle syrerne ikke er lige stærke. Der er specielt to af syrerne, der er stærkere end de andre.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver