1 / 2 sider - klik for at bladre

Dansk aktivisme efter 1989: militarisering og USA-orientering

Det er gratis at oprette en konto

Dansk aktivisme efter 1989: militarisering og USA-orientering er en historie-opgave til 3.g el. lign. Fylder 2 sider (625 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 13. juni 2016.

Redegørelse for Danmarks udenrigspolitiske aktivisme efter 1989, karakteriseret ved øget militarisering, internationalisering og en stærk USA-orientering. Opgaven diskuterer Danmarks engagement i konflikter i Østersøen, på Balkan og i Mellemøsten, samt landets forhold til USA efter Den Kolde Krig. Den belyser forskellen i Danmarks brug af militære midler før og efter 1989.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af Danmarks udenrigspolitik efter Den Kolde Krig med konkrete eksempler og en klar argumentation. Giver god inspiration til andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • afghanistan
  • aktivisme
  • balkan
  • dansk udenrigspolitik
  • den kolde krig
  • internationalisering
  • mellemøsten
  • militarisering
  • nato
  • usa-orientering

NATO’s dobbeltbeslutning: Noget med at sende raketter i Europa, den ene regering ville udskyde dette i 6 måneder, den næste regering snakkede kun om fodnote politikken.(Oprustning, og forhandle) (Se Danmarks placering og territorium i 1815- 1920)

- Hvilke fællestræk karakteriserer den danske aktivisme efter 1989? De er begyndt at engagere sig mere i krig og konflikter verden over, og deltagelse i krigsførelse var et af deres ”hovedtemaer”. Aktivismen har været præget af: - En øget militarisering- En stærkere internationalisering- En lav grad europæisering- En kraftig USA- orientering. Eksempler på deltagelse:

Østersøen: Gamle fjendelande syd for Danmarks kyster blev venner. Dette var bla DDR og Polen. Men Danmark koncentrere sig mere om Estland, Letland og Litauen, der her dukkede op som helt nye stater. Danmark var de første til at anerkende deres løsrivelse fra Sovjetunionen, og siden da blev der opbygget et økonomisk, militært og kulturelt samarbejde. Trods modstand fra Sovjet kæmpede Danmark for at få de baltiske stater optaget i NATO og i EU, dette lykkes i 2004.Balkan: I 1990’erne blev Balkan området præget af borgerkrige, grænsestridigheder og etniske udrensninger i forbindelse med opløsningen af Jugoslavien. Den danske regering engagerede sig stærkt i disse konflikter. Første gang under FN-flag hvor Danmarks stillede op med over 1300 mand, og de her styrker fik fredsbevarende og fredsskabende opgaver, altså de kunne blive indsat i regulære kamphandlinger. I 95 overtog NATO og FN udstrækningerne på Balkan, også her var DK talstærkt repræsenteret. I 99 sendte de 8 kampfly ned mod Serbien. Mellemøsten: Godt 500 danske soldater har været del af den besættelsesstyrke, der har skullet opretholde ro og orden og medvirke til en genopbygning i den sydlige del af Irak omkring hovedbyen Basra. Dette engagement til Irak går tilbage til Golfkrigen i 1991, hvor Danmark deltog i flådeblokaden af Irak. De har også deltaget i løsningen af den israelsk- palæstinensiske konflikt. Hvor Danmark har stået front til den køreplan der var lagt for fred, der blev lanceret kort efter årtusindskiftet.USA: Efter terror angrebet d. 11 september 2001 har Danmark deltaget i den USA-ledede aktion i Afghanistan med henblik på at få ramt på terroristernes skjulesteder og vælte Taliban-styret.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver