1 / 2 sider - klik for at bladre

Verden efter 1989: Berlinmurens fald og global magtbalance

Det er gratis at oprette en konto

Verden efter 1989: Berlinmurens fald og global magtbalance er en historie-opgave til 10. klasse. Fylder 2 sider (453 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 17. januar 2013.

Denne opgave redegør for centrale begivenheder og udviklinger i verden efter 1989. Den behandler Berlinmurens fald, Sovjetunionens opløsning, magtbalancen fra bipolaritet til unipolaritet, konflikter i Jugoslavien og Kaukasus, samt betydningen af globalisering. Opgaven dækker også NATO, EU, Srebrenica, Oslo-aftalen og krigen i Irak.

  • berlinmuren
  • globalisering
  • irak-krigen
  • jugoslavien
  • magtbalance
  • oslo-aftalen
  • post-kold krig
  • sovjetunionen
  • srebrenica
  • usa

Hvilken betydning fik Berlinmurens fald for magtbalancen i verden?

De østeuropæiske skilte sig af med de kommunistiske magthavere. Sovjetunionen opløst, Rusland genopstod og de øvrige republikker i det gamle sovjetunionen blev til selvstændige stater. Rusland var stærkt svækket og der var kun en supermagt tilbage som var USA.

Sovjet opløses i 1991.

Fra bipolaritet til unipolaritet, i 90’erne.

Hvorfor opstod der konflikter i bl.a. Jugoslavien og Kaukasus?

Fordi der var så stor forskel på deres velstand, og så stor økonomisk forskel i landet, som endte ud i krige. Desuden blev der i 1992 i Rusland gennemført en økonomisk chokkur, der privatiserede en stor del af økonomien, men som ikke løste problemerne. Rusland blev præget af tilbagegangen og store økonomiske forskelle.

Nationale modsætninger – forskellige religioner levede side om side under kommunismen. Da den forsvandt blussede den op.

Hvad samarbejdes der om i henholdsvis Nato og EU?

Om at samarbejde mellem landene som i særdeleshed omhandler fred og samarbejde.

Nato: Forsvarssamarbejde.

(EU var hovedsagligt et samarbejde om økonomi og handel)

Hvad skete der i Srebrenica?

Der kom et serbisk overgreb og massakre op omkring 7500 tilfangetagne mænd og drenge, som fik USA på banen. Bosniske muslimer udryddes af serbere.

Herefter går USA ind i konflikten. Står bag en fredsaftale. Nato styrker sættes talstærkt ind.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver