Især for drenge handler det om, at miste kontrollen. Til nogle fester er rettet direkte mod, at se hvor meget de kan drikke, før de fuldstændig har mistet kontrollen, og ligger hjælpeløst på gulvet eller sider og knækker sig i toilettet.
Udover at miste kontrollen og eksperimentere, mener Jeanette Østergaard, at det for de unge er logik i samfundet at man også har ret til at nyde.
Alokholens opfattelse er meget positiv, hvis der er nogen der snakker om alkohol på en dårlig eller farlig måde, handler det om sociale eller psykiske problemer og ikke alkoholen i sig selv. Vi kan bedst lide fortællingen om at alkohol er noget der samler os og skaber et fællesskab.
75% af danskerne opfatter alkolhol som noget positiv, og tømmermændene dagen efter bliver også opfattet som noget positivt.
De unge kan måske godt fortryde, nogle af de ting som de gjorde til festen, f.eks. dansede på bordene eller kyssede med den forkerte. Men deres opfattelse af festen er stadig positiv.
Konklusion:
De danske unge drikker så meget fordi, de ser det som noget meget positivt, de opnår nydelser så de glemmer alt det svære i deres liv.
Hvordan påvirker alkohol kroppen på kort sigt?
Det er gratis at oprette en konto